11 wschodów i zachodów słońca na 11-lecie bloga

Kartka z Podróży jest już z Wami całe 11 lat. Z tej okazji prezentujemy 11 wschodów i zachodów słońca na 11-lecie bloga. Ktoś może powiedzieć, że nie ma bardziej oklepanego tematu do zdjęć jak zachód słońca. Nic bardziej mylnego! Chcemy Wam pokazać, że w każdym miejscu na Ziemi ta wyjątkowa chwila, kiedy żółta tarcza chowa się za horyzontem, wygląda inaczej. Mamy nadzieję, że nasze podróże i wyprawy będą źródłem inspiracji i zachęcą Was do poznawania świata.

W Alpach Julijskich

Taki wschód słońca można uchwycić przed schroniskiem Triglavski dom na Kredarici. Z drugiej strony góruje najwyższy szczyt pasma – Triglav, jednak nie on teraz przykuwa wzrok wszystkich. Pomarszczone wapienie razem promieniami wschodzącego słońca tworzą mozaikę światłocienia. Nie sposób oderwać wzrok.

Słowenia

Alpy Julijskie

Sierpień 2021

Nad Jeziorem Nidzkim

Nie wiesz, co robić we październikowy weekend? Pakuj sztormiak do samochodu i jedź nad Jezioro Nidzkie. To nic nie szkodzi, że o tej porze roku kadłub o poranku pokryty jest połyskliwą warstwą lodu. Liczy się tylko jedno – dobry wiatr. Na większości jeziora nie można pływać na silniku. Pozostaje rozłożyć żagle i pruć przed siebie.

Polska

Mazury

Październik 2021

Gdzieś pośrodku Bałtyku

Zgodzimy się chyba, że bałtyckie plaże są piękne, jeżeli nie najpiękniejsze na świecie. Latem wystarczy spakować do plecaka śpiwór, butelkę wina i ser pleśniowy (alternatywnie piwo i chipsy), żeby pójść w dowolne miejsce na plaży i czekać. Zachód słońca przyjdzie. Powoli, leniwie, wystarczająco długo, żebyśmy mogli się nacieszyć widokiem, ale nie za bardzo, żeby jutro też przyszła chęć na wieczorny spacer.

Dania

Bornholm

Czerwiec 2020

W Refuge du Goûter

Otoczona ze wszystkich stron pociętymi szczelinami lodowcami. Biały masyw Mont Blanc góruje w krajobrazie. Kiedyś nieprzystępny, dziki, srogi. Człowiek po raz kolejny jednak pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wybudował nad przepaścią stalowe schronienie, które niejednokrotnie wyciągnęło alpinistów z opresji. Po tym zdjęciu widać, że nie przypadko taras widokowy wyeksponowany jest na zachód.

Francja

Alpy Graickie

Maj 2019

Wśród nomadów Sahary

Linia horyzontu ciągnie się kilkadziesiąt kilometrów stąd. Wokół nic prócz piasku, kamieni i kilku sukulentów. Pusto! Piasek drażni oczy, a promienie zachodzącego słońca po raz ostatni dzisiaj ogrzewają ogorzałą od wiatru skórę. Jeszcze chwila i trzeba będzie narzucić dżellabę oraz mocniej zacisnąć turban, bo na pustyni noc jest równie bezkompromisowa jak słońce w zenicie.

Maroko

Sahara

Styczeń 2015

Na zachodnich stokach Demawendu

Taki widok nie wszyscy mogą podziwiać. Zachwycający widok zachodu słońca pod wulkanem Demawend rozprasza poplątane myśli i wyostrza zmysły. Nie spotkamy tutaj jednak wielu górołazów, bo za zimno, bo za daleko, bo nie ma infrastruktury. Zawsze znajdzie się wymówka.

Iran

Elbrus

Lipiec 2021

Słońce, palmy, plaża

Jest kilka takich miejsc na świecie, gdzie palmy tropikalne, złoty piasek, lazurowe morze spotykają się w jednym miejscu. Żeby tego było mało, co jakiś czas zagląda też tam słońce. Wtedy trzeba rozłożyć wygodny hamak, nalać do szklanki rumu z colą i pozwolić chwili trwać.

Dominikana

Samana

Marzec 2016

W oceanie Hindukuszu

Mnogość łańcuchów górskich na Ziemi wręcz onieśmiela. Życia może zabraknąć, żeby pojechać wszędzie, ale ze względu chociażby na zachody słońca nie można przejść obojętnie obok afgańskiego Hindukuszu. To, co pod wieczór karmazynowe promienie wyprawiają z tymi górami, nie jest do opisania lub uwiecznienia na zdjęciu. Trzeba pojechać i doświadczyć.

Afganistan

Hindukusz

Sierpień 2018

Krwawnica pospolita na szkierach

Finlandia onieśmiela swoim surowym klimatem. Szkiery wzdłuż wybrzeża Zatoki Botnickiej zachwycają niezależnie od pory roku. To miejsce, które trzeba koniecznie zwiedzić na jachcie żaglowym, ale czujnie, bo znaków kardynalnych miejscami może być więcej niż samych wysp.

Finlandia

Archipelag Rauma

Lipiec 2019

Na Języku Trolla

Trolltunga to chyba teraz najbardziej popularne miejsce w Norwegii. Każdego lata wędruje tam dziesiątki tysięcy turystów, żeby tylko stanąć na wysuniętej nad przepaścią skale i zrobić idealne zdjęcia na media społecznościowe. Zimą jest zupełnie inaczej. Dzień trwa tylko pięć godzin i spotka się może garstkę ludzi na szlaku.

Norwegia

Vestland

Grudzień 2018

W cieniu Śnieżnego Strażnika

Aconcagua to dla mnie wyjątkowa góra. Nie tylko dlatego, że doświadczyłem tam pięknych zachodów słońca. Pomimo komercyjnej otoczki udało mi się znaleźć moją drogę na szczyt. Ta wyprawa zapoczątkowała moją samotną eksplorację gór wysokich.

Argentyna

Andy

Grudzień 2015

Które zachody słońca lubicie najbardziej? Te ponad górami, czy te nad wodą? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu poniżej.

Komentarze

2 odpowiedzi

  1. Przepiękne zdjęcia. Wspomnienia pozostające w pamięci na długo. Dziękuję za ten artykuł!
    Uwielbiam wschody słońca w górach. Byłam ostatnio wcześnie rano na Babiej Górze. Ciężko wstać w środku nocy, ale później wszelkie trudy zostają wynagrodzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *