o KSIĄŻCE

Położony na granicy afgańsko-pakistańskiej Noszak (7492 m)zajmuje trwałe miejsce w historii polskiego alpinizmu. To właśnie ten szczyt zdobyli jako pierwsi zimą 1973 roku Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski, otwierając tym samym erę himalaizmu zimowego.

Niestety od końca lat 70. Afganistan stał się niedostępny dla alpinistów z powodu trwającego do dzisiaj konfliktu zbrojnego. Dopiero od kilku lat zaglądają tam nieliczni himalaiści. Jednym z nich jest Łukasz Kocewiak, który w 2018 roku w ramach jednoosobowej wyprawy dokonał solowego wejścia na Noszak.

W publikacji przeczytamy o tym, jak przebiegała ta niecodzienna wyprawa, czy można ten rejon uznać już za bezpieczny i czym szczególnym zaznaczył się ten sezon pod Noszakiem.

o autorze

Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Kaukaz, Pamir, Hindukusz. Od dziesięciu lat z pasją prowadzi bloga podróżniczego Kartka z Podróży. Wielokrotnie publikował na łamach magazynów o tematyce górskiej. Oprócz wspomnianego wyżej wejścia na Noszak był też na takich szczytach jak Manaslu, Pik Lenina, Denali czy Aconcagua. Inicjator Od wielu lat wspina się w naszych polskich Tatrach oraz w górach wysokich na całym świecie. Zrealizował między innymi takie projekty jak wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi, 16.ooo km pociągiem przez Azję. Ceniony prelegent na imprezach górskich i podróżniczych.

1

PODRÓŻNIK

37

DNI W PODRÓŻY

1518

POKONANYCH KILOMETRÓW

7492

METRÓW PRZEWYŻSZENIA