Solowa wyprawa na Aconcaguę

Wyprawa na Aconcaguę

Dlaczego Aconcagua?

W języku Indian Keczua nazwa góry oznacza Białego Strażnika. Już dawno temu lokalne plemiona Indian przypisywały jej cechy ludzkie. Celowa antropomorfizacja pozwala w surowej i nieożywionej górskiej przyrodzie odnaleźć pierwiastek ludzki lub nawet boski, cechy nadprzyrodzone, które z jednej strony ściśle osadzają człowieka w hierarchii i uwypuklają jego małość wobec potęgi sił natury, z drugiej zaś podkreślają znaczenie i miejsce w wielkim kręgu życia.

Dla mnie Aconcagua jest Śnieżnym Strażnikiem, w którego cieniu wszystkie wyrzeczenia i zmagania podczas akcji górskiej nabierają głębszego charakteru. Nie jest kolejną górą, na którą się wchodzi, którą się zalicza, lecz czymś więcej. Pozwala przeżyć wyprawę w szczególny sposób, wypełniając plecak podróżnika bagażem nowymi, niezapomnianymi do końca życia doświadczeniami.

Co warto wiedzieć?

Ekwipunek

Lista rzeczy potrzebnych na wprawę na Aconcaguę.

Droga

Opis drogi na Aconcaguę przed dolinę Hornoces.

Praktyczne

Informacje praktyczne przydatne podczas planowania wyprawy.

Jak wygląda Aconcagua?

Galeria

Galeria zdjęć z wyprawy na Aconcaguę drogą przez Horcones.

Filmy

Krókie filmy pokazujące charakterystyczne momenty z wyprawy.

Q&A

Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących wyprawy na Aconcaguę.

Jak jest w góach wysokich?

Na wysokościach

Artykuł opisujący wpływ niedoboru tlenu na znacznych wysokościach na ludzki organizm.

Aklimatyzacja

Artykuł zawierający szereg wskazówek, jak przeprowadzić odpowiednią aklimatyzację.

Proszę pamiętać, że podane tutaj informacje mają tylko charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do planowania wyprawy. Działalność górska jest niebezpieczna i może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Konieczne jest doświadczenie, które pozwoli na bezpieczne podróżowanie, działanie na znacznych wysokościach w terenie górzystym oraz bezpieczne poruszanie się po lodowcach przy ziemnych warunkach pogodowych.

Wyprawa na Aconcaguę: trekking przez Horcones.