Pływanie przy lodowcu kajakiem na Alasce

Pływanie kajakiem na Alasce to cudowna przygoda, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeżeli lubisz wyzwania, to coś dla ciebie. Unikalne środowisko i bogactwo przyrody czynią z Alaski wyjątkowe miejsce do odwiedzenia i odkrywania. Przyroda Alaski wygląda cudownie z perspektywy kajaka. Wiosło w dłoń i płyniemy sprawdzić, jak się cielą lodowce w Zatoce Księcia Williama.

1. Miejsce zapomniane przez Boga i ludzi

Alaska jest największym stanem USA, a jednocześnie jednym z najmniej zaludnionych, który w większości to dzika i niedostępna przyroda, w tym góry, lodowce, tundry, lasy i porywiste rzeki. Ludzie żyją w kilku skupiskach, reszta to sroga natura.

Klimat Alaski jest surowy i nieprzewidywalny. Długie zimy, niskie temperatury i ograniczona dostępność światła słonecznego w ciągu zimy mogą utrudniać życie i rozwój w tym regionie. W wielu obszarach Alaski brakuje rozwiniętej infrastruktury, takiej jak drogi, koleje czy porty lotnicze.

Historia osadnictwa na Alasce była inna niż na innych obszarach USA. W przeszłości była to głównie dzika i niedostępna kraina, zamieszkana przez rdzennych mieszkańców, myśliwych i rybaków. Dość późno nastąpił większy napływ osadników i pracowników przemysłu, ale nadal nie osiągnął on skali osadnictwa na „kontynencie”.

Pomimo tego, że Alaska to mało zaludniony stan, jest to miejsce o pięknej i dzikiej przyrodzie, przyciągające turystów i miłośników outdooru z całego świata. Unikalne środowisko i bogactwo przyrody czynią z Alaski unikatowe miejsce do odwiedzenia i odkrywania.

Trudno się nie zakochać w tym miejscu, ale trudno też tutaj żyć. To kraina silnych kontrastów i ekstremalnych doznań. To kawałek lądu zapomniany przez ludzi, gdzie można spotkać człowieka.

Obszar: 1’717’856 km² (13,77% USA)
Populacja: 736’081 (2020 r.)
Gęstość zaludnienia: 0,49/km²
Liczba oficjalnych języków: 21
Najwyższy punkt: Denali (6’190,5 m n.p.m.)

 

 

2. Kajakiem na Alasce

Pływanie kajakiem na Alasce może być fascynującym i ekscytującym doświadczeniem, ale jednocześnie wymaga odpowiedniego przygotowania i uwagi. Jest to jedna z najpopularniejszych form aktywności na świeżym powietrzu w tym regionie, zwłaszcza w regionach z rzekami, jeziorami i dostępem do wybrzeża.

Przed wybraniem się na kajaki, pamiętaj o:

Wyborze odpowiedniego miejsca: Rzeki, jeziora i wybrzeże Alaski oferują wiele możliwości, ale nie wszystkie miejsca są odpowiednie dla początkujących. Wybierz trasę dopasowaną do twojego poziomu umiejętności. Zastanów się, czy w niektórych miejscach nie ma żerowisk niedźwiedzi lub nie cielą się lodowce.

Sprawdzeniu pogody i stanu wody: Pogoda na Alasce może być surowa i nieprzewidywalna. Zmienne warunki pogodowe i wodne mogą wpływać na trudność i bezpieczeństwo pływania kajakiem na Alasce. Sprawdź prognozę, by dostosować swoje plany do panujących warunków. Płynięcie pod wiatr lub przy dużym zafalowaniu może być bardzo męczące lub dla niektórych nie do wykonania.

Przygotowaniu sprzętu: Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt kajakarski, biwakowy, nawigacyjny. Pamiętaj również o zapasowej wodzie i żywności oraz ubraniu na różne warunki pogodowe. W niektórych miejscach możesz liczyć tylko na siebie.

Dzikiej przyrodzie: Wiosłowanie kajakiem na Alasce to również doskonała okazja do obcowania z dziką przyrodą. Sprawdź, na jakie dzikie zwierzęta (np. niedźwiedzie, foki, orły) możesz trafić. Postępuj ostrożnie, aby nie zakłócać środowiska naturalnego i nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Przypomnieniu technik kajakarskich: Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w kajakarstwie, warto zapisać się na kurs lub skonsultować się z doświadczonym kajakarzem. Znajomość odpowiednich technik kajakarskich jest kluczowa dla bezpiecznego i wydajnego przemieszczania się po wodzie. Jak sobie poradzisz, kiedy przyjdzie duża fala np. po cieleniu lodowca?

Ewentualnych pozwoleniach: Niektóre obszary mogą wymagać pozwoleń na pływanie kajakiem na Alasce lub nocowanie, szczególnie w obszarach chronionych lub parkach narodowych. Upewnij się, że masz odpowiednie pozwolenia przed rozpoczęciem swojej przygody.

Pływanie kajakiem na Alasce może być niezapomnianym i satysfakcjonującym doświadczeniem, ale wymaga odpowiedniego planowania, przygotowania i świadomości. Jeżeli lubisz wyzwania i dbasz o bezpieczeństwo, to coś dla ciebie. Przyroda Alaski wygląda cudownie z perspektywy kajaka.

3. Kajakiem po Zatoce Księcia Williama

Zatoka Księcia Williama (ang. Prince William Sound) to zatoka wcinająca się wgłąb terytorium Alaski, położona na wschód od Półwyspu Kenai, a oddzielona kilkoma wyspami od wód Zatoki Alaska.

Przygoda zaczyna się w Whittier. To niewielkie miasteczko położone na południowym wybrzeżu Alaski. Turyści dość często odwiedzają to miejsce ze względu na swoje wyjątkowe położenie i piękno otaczającej przyrody. Miasteczko z jednej strony otaczają góry a woda z drugiej, co tworzy malownicze otoczenie. Jako że Whittier jest opasane górami, najłatwiej dostać się tam tunelem szamochodowo-kolejowym, który dla aut otwarty jest tylko w ciągu dnia.

Whittier jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na swoje piękne otoczenie i dostęp do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędkarstwo, kajakarstwo, żeglarstwo, obserwacja dzikiej przyrody i turystyka górska. W okolicach miasteczka można zobaczyć lodowce, tundry, łowić łososie i oglądać foki.

Whittier to także ważny port morski, który służy do transportu towarów na Alaskę. Można stąd popłynąć promem do Valdez i innych nadmorskich miejscowości na Alasce. Dawniej to miejsce było bazą wojskową, aktualnie zaś stanowi mało zaludnione miasteczko gdzieś na peryferiach Alaski. Mało ludzi tam mieszka, ale są życzliwi i przyjaźni.

Najbliżej położonym Whittier lodowcem, który cieli się bezpośrednio do Pacyfiku jest Blackstone Glacier. Takiego widoku nie można przegapić. Opuszczamy ostatnie siedlisko ludzkie. Wodujemy kajaki na małej kamienistej plaży przy przystani dla promów i wiosłujemy wzdłuż brzegu po Passage Canal.

Wiatr wieje w plecy, więc dość szybko docieramy do Bur Point, gdzie zatrzymujemy się na posiłek. Dookoła tylko woda, kamienie, dziki las i ośnieżone szczyty. Dość często przy brzegu zauważamy małe zatoczki, gdzie można na chwilę przybić.

Początek i koniec: Whittier (przystań dla promów)
Punkt docelowy: Lodowiec Blackstone
Długość trasy:
 72,5 km
Czas trwania: 3 dni
Liczba noclegów: 2
Pogoda: sucho i słonecznie
Stopień trudności: wymagająca

 

Skok pływu, tj. różnica poziomu wody między przypływem a odpływem, może w tym miejscu wynosić nawet cztery metry, dlatego musimy roztropnie wybrać miejsce na nocleg. Mijamy jedno dogodne lokum na namiot przy Decision Point, ale decydujemy się płynąć dalej. Jeszcze wcześnie.

Wpływamy do Blackstone Bay, gdzie połyskliwe łuski łososi mienią się w słońcu, a futrzaste kotiki wylegują się na krach. Cudownie! Wszędzie dzika przyroda Alaski. Wiosłujemy do małego cypelka Willard Island, gdzie będzie idealnie rozbić namiot. W tym miejscu na pewno nie trafimy na głodnego niedźwiedzia. W powietrzu brzęczą komary i kolibry.

Od wyspy już bardzo blisko do Blackstone Glacier oraz Beloit Glacier. Tej nocy Beloit Glacier właśnie się ocielił i wszędzie unoszą się na wodzie błękitne kry. Ochoczo wiosłujemy między kawałkami lodu. Piękny słoneczny dzień potęguje zachwyt tym miejscem. Aż szkoda wracać.

Na kolejną noc zatrzymujemy się przy Decision Point. Tutaj mogą przywędrować głodne niedźwiedzie, czując zapach obozowiska. Przed snem zabezpieczamy jedzenie i wonne śmieci w bezpiecznej odległości od namiotu. Noc minęła spokojnie, bez przygód z niedźwiedziami.

Znowu wieje od zachodu, więc ostatnie kilka kilometrów do Whittier pokonujemy, walcząc z wiatrem i falami. Czujemy ulgę, kiedy dziób kajaku wbija się w bardzo dobrze znaną nam kamienistą plażę przy pomoście. Idziemy na zasłużony posiłek do lokalnej knajpy. Pływanie kajakiem na Alasce to piękna sprawa!

Whittier

14 godz. 35 min.

72,5 km

Wymagająca

4. Czy na Alasce jest bezpiecznie?

Alaska jest ogólnie uważana za bezpieczny stan, ale jak w przypadku każdego miejsca, istnieją pewne czynniki, na które należy zwrócić uwagę, aby zapewnić komfort zwiedzania. Oto kilka ważnych aspektów, które warto rozważyć:

 1. Dzikie zwierzęta: Alaska jest domem dla różnorodnych dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie, wilki, węże. W przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem, ważne jest zachowanie ostrożności, utrzymywanie odpowiedniej odległości i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, że to dzikie zwierzęta, a ich zachowanie może być nieprzewidywalne.
 2. Warunki pogodowe: Pogoda na Alasce może być surowa i zmienna. Należy być przygotowanym na ekstremalne temperatury, intensywne opady deszczu lub śniegu oraz zmienne warunki terenowe. Przed podróżą warto sprawdzić prognozę pogody i odpowiednio przygotować się pod względem ubioru i sprzętu.
 3. Bezpieczeństwo outdoorowe: Alaska oferuje piękne i dzikie tereny, które zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Należy jednak zachować ostrożność podczas wędrówek, trekkingu, wspinaczki górskiej czy innych aktywności outdoorowych. Ważne jest, aby dobrze zaplanować swoją trasę, mieć odpowiedni sprzęt, poinformować kogoś o swoich planach i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
 4. Bezpieczeństwo drogowe: Jeśli podróżujesz po Alasce samochodem lub w innych środkach transportu, zachowaj ostrożność na drogach. Część dróg może być nieutwardzona, a warunki mogą się zmieniać w zależności od pory roku. Przestrzegaj przepisów drogowych i dostosuj się do warunków na drodze.
 5. Odpowiednie przygotowanie: Odpowiednie przygotowanie jest kluczowe dla bezpiecznego pobytu na Alasce. Obejmuje to m.in. posiadanie odpowiedniego sprzętu i odzieży, odpowiedniej ilości żywności i wody, map, urządzeń komunikacyjnych i innych niezbędnych środków.

Niedźwiedzie wstępują powszechnie na Alasce i stanowią ważną część dzikiej przyrody. Możemy spotkać następujące gatunki:

 • Ursus americanus: Jest to niedźwiedź czarny (ang. black bear), który jest obecny w różnych regionach Alaski. Niedźwiedź czarny jest najmniejszy spośród wszystkich misiów na Alasce i ma zwykle czarną sierść, choć może mieć także brązowe lub jasne włosy.
 • Ursus arctos: To niedźwiedź brunatny (ang. brown bear). Niedźwiedź grizzly także należy do tego gatunku. Występują powszechnie na Alasce i są większe od niedźwiedzi czarnych. Mają różnorodne odcienie sierści, od jasnobrązowej po ciemnobrązową.
 • Ursus arctos horribilis: Ten podgatunek niedźwiedzia brunatnego, zwany również niedźwiedziem grizzly (ang. grizzly bear). Niedźwiedź grizzly ma charakterystyczną sierść o barwie brązowej, może mieć też złociste lub srebrzyste akcenty. Niedźwiedzie grizzly są większe i bardziej potężne niż niedźwiedzie czarne.
 • Ursus maritimus: Niedźwiedź polarny (ang. polar bear) jest jedynym gatunkiem niedźwiedzia, który zamieszkuje region arktyczny Alaski. Niedźwiedzie polarne mają białą sierść, która pomaga im w kamuflażu na tle środowiska lodowego.

Na Alasce zdarzają się przypadki ataków niedźwiedzi na ludzi, zarówno niedźwiedzi czarnych jak i niedźwiedzi grizzly. Ataki te jednak dość rzadko się zdarzają w porównaniu do całkowitej populacji niedźwiedzi. Oto kilka przykładów okoliczności, w których może dojść do ataku niedźwiedzia na człowieka:

 • Niespodziewane spotkanie: Ataki często mają miejsce w przypadku nagłego zaskoczenia niedźwiedzia. Jeśli człowiek zbliży się niespodziewanie do niedźwiedzia, zwłaszcza w terenie z ograniczoną widocznością, może to wywołać agresywne zachowanie w celu obrony siebie lub swojego terytorium.
 • Obrona potomstwa: Niedźwiedzie są silnie przywiązane do swoich młodych i mogą stać się agresywne, jeśli poczują zagrożenie dla swojego potomstwa. W przypadku przypadkowego zbliżenia się do niedźwiedziej rodziny może podjąć działania obronne.
 • Dostęp do pożywienia: Jeśli niedźwiedź uzna człowieka za zagrożenie lub za próbującego przejąć jego pożywienie, może dojść do agresywnego ataku w celu ochrony swojego źródła pożywienia.
 • Obrona terytorium: Ataki niedźwiedzi na ludzi mogą mieć miejsce, gdy niedźwiedź broni swojego terytorium. Jeśli człowiek przypadkowo zbliży się do niedźwiedzia lub wejdzie w obszar, który niedźwiedź uważa za swoje terytorium, może to sprowokować agresywne zachowanie.

Ważne jest, aby zaznaczyć, że większość niedźwiedzi unika kontaktu z ludźmi i unika konfrontacji. Jednakże, w przypadku ataku zaleca się przyjąć następujące działania:

 • Zachowaj spokój. Staraj się zwiększyć swój rozmiar poprzez uniesienie rąk nad głowę.
 • Nie odwracaj się plecami do niedźwiedzia. Wolno się cofaj, utrzymując około 5-10 metrów odległości, i postaraj oddalić się od niedźwiedzia.
 • Unikaj kontaktu wzrokowego i nie krzycz ani nie wydawaj głośnych dźwięków.
 • Jeśli niedźwiedź zaatakuje, użyj substancji odstraszających (np. gazu pieprzowego) lub próbuj go odstraszyć hałasem.
 • W przypadku fizycznego ataku, broniąc się, skoncentruj się na ochronie twarzy, klatki piersiowej i brzucha.

Jeśli planujesz nocować pod namiotem na terenach, gdzie występują niedźwiedzie, istnieje kilka ważnych środków ostrożności, które możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Oto kilka wskazówek, jak się zachować:

 • Wybierz odpowiednie miejsce na obóz: Wybierając miejsce na obóz, postaraj się znaleźć teren, który jest jak najdalej od szlaków niedźwiedzi, takich jak szlaki migracji, ścieżki prowadzące do źródeł pożywienia czy ścieżki prowadzące nad rzekami, gdzie niedźwiedzie mogą szukać ryb. Unikaj również rozstawiania namiotu w pobliżu miejsc, gdzie znajduje się żywność lub odpady, które mogłyby przyciągnąć niedźwiedzie.
 • Przechowuj żywność poprawnie: Niedźwiedzie są zainteresowane zapachami żywności i mogą być przyciągnięte do obozu, jeśli pozostawisz jedzenie dostępne. Wszelką żywność i zapachowe przedmioty, takie jak kosmetyki czy dezodoranty, przechowuj w szczelnych pojemnikach i trzymaj z dala od namiotu. Możesz również użyć specjalnych pojemników na żywność, które izolują zapach.
 • Użyj środków odstraszających: Przygotuj środki odstraszające dla niedźwiedzi, takie jak spray z miętą pieprzową, który jest skutecznym środkiem obronnym w przypadku zbliżania się niedźwiedzia. Upewnij się, że masz go łatwo dostępny i umieść go w miejscu, gdzie łatwo go odnajdziesz, na przykład w kieszeni zewnętrznej plecaka.
 • Unikaj zapachów: Przed snem zdejmij ubrania, w których gotował(e/a)ś, aby zapachy nie przyciągały niedźwiedzi. Możesz również ograniczyć rozprzestrzenianie się zapachu, używając bezwonnych produktów kosmetycznych.
 • Obozuj w grupie: Nocowanie w grupie zwiększa bezpieczeństwo. Jeśli jesteś w grupie, niedźwiedzie są bardziej skłonne unikać interakcji z większą liczbą osób.
 • Czytelne ślady obecności człowieka: W okolicach obozu warto zostawić czytelne ślady obecności człowieka, na przykład paląc ognisko, aby informować niedźwiedzie, że ludzie są w pobliżu. Może to odstraszać niedźwiedzie od zbliżania się do obozu.
 • Zachowuj spokój i przewiduj sytuacje: Jeśli usłyszysz niedźwiedzia w pobliżu, zachowaj spokój i unikaj gwałtownych ruchów. Obserwuj niedźwiedzia z bezpiecznej odległości. W przypadku, gdy niedźwiedź zbliża się do obozu, spróbuj go delikatnie odstraszyć głośnymi dźwiękami, takimi jak pokrzykiwania czy trzaskanie ręcznikami.

Czy wiesz że,

flaga stanowa Alaski składa się z ośmiu gwiazd (tj. Gwiazdy Polarnej oraz siedmiu gwiazd tworzących Wielki Wóz w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy) na niebieskim tle. Flagę zaproponował w konkursie dla dzieci 13-letni chłopiec, Benny Benson z Seward, który był rdzennym mieszkańcem Alaski. Według niego kolor niebieski symbolizuje niebo oraz niezapominajkę (uznaną w 1949 narodowym kwiatem Alaski). Gwiazda Polarna zaś jest gwiazdą stanu najbardziej wysuniętego na północ, a Wielka Niedźwiedzica jest symbolem siły.

Komentarze

Jedna odpowiedź

 1. Bardzo przydatne informacje dotyczące bliskiego spotkania z misiem. Osobiście, nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, jednak biorąc pod uwagę ogrom dzikiej przyrody na Alasce, jest to możliwe. Masz jakieś doświadczenia z misiami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *