Co Duńczycy myślą o Polsce i Polakach?

Duńczycy o Polakach (Wersja Polska) Danes about Poles (English Version)

Lata starań o odnalezienie swojej tożsamości w Europie i na arenie międzynarodowej mamy za sobą. Burzliwe minione stulecie utrudniło Polsce zrównoważony rozwój. Wiele się jednak zmieniło, kiedy w końcu uzyskaliśmy niepodległość, chociaż na zgliszczach II wojny światowej odradzał się kraj odcięty żelazną kurtyną od Europy Zachodniej.

Nawet dzisiaj, trzydzieści lat po upadku Związku Radzieckiego i przemianach ustrojowych, Polska nadal zmienia się na oczach całego świata. Polacy szukają swojego sposobu na ukształtowanie nowoczesnego, demokratycznego społeczeństwa, gdzie ludzie o odmiennych, często sprzecznych poglądach otwarcie wyrażają swoje opinie i szanują innych bez względu na istniejące różnice. Piętnaście lat po wstąpieniu Polski do Uni Europejskiej spytaliśmy obywateli Danii, co myślą o Polsce i Polakach. Poczytajcie opinii naszych sąsiadów po drugiej stronie Morza Bałtyckiego.

Mikkel: Bardzo silnie zainspirowany i zmotywowany przez członków rodziny do wnikania w arkany środowiska naukowego. Jednakże nadal nie zna odpowiedzi na pytanie, jak wyznaczyć bezwładność turbiny wiatrowej.

Bo: Pasjonata energetyki odnawialnej oraz piw rzemieślniczych. Dużo podróżuje po świecie, ale zawsze wraca na stare śmieci do Jutlandii. Od czasu do czasu zmaga się z polskimi drogami, żeby dotrzeć na Łotwę.

Corina: Nie przeraża jej wizja zbliżającej się zimy, ponieważ już mieszka na dalekiej północy Danii. Uwielbia psy rasy phalène, ale niekoniecznie toleruje naprzykrzających się studentów.

Christian: Po uzyskaniu wszystkich możliwych stopni wtajemniczenia i wyróżnień z dziedziny kabli wysokiego napięcia zastanawia się nad sensem bycia inżynierem. Jest jednak nadzieja, bo jeszcze nikt tak do końca nie wie, co tam piszczy w tych kablach.

Birte: Wydaje mi się, że nie ma osoby na tej planecie, która zna lepiej Legoland niż ona. Jest miłośniczką spływów kanu w centralnej Jutlandii. Inżynieria elektryczna oraz ogrodnictwo nie stanowią dla niej większego wyzwania.

Louise: Z wykształcenia i zamiłowania biolożka, która mieszka blisko lasu oraz ceni sobie kontakt z przyrodą. Na co dzień trenuje karate w swoim małym domku na wsi oraz interesuje się szeroko pojętą dziedziną IT.

– 1 –

Z czym kojarzy Ci się Polska?

Mikkel

Szczerze mówiąc moja wiedza o Polsce jest żenująco niewielka, biorąc pod uwagę fakt, że kraj znajduje się w bliskim sąsiedztwie Danii. Swoje wyobrażenie o Polsce bazuję przede wszystkim na podstawie zasłyszanych opowieści przyjaciół o sielankowych wakacjach na wsi, a z drugiej strony w mediach Polska przedstawiana jest jako „Mała Rosja”. Myślę, że Polska i Dania dzielą wiele wspólnych wartości. Mam przed oczami krajobraz zielonych pól i intensywnego rolnictwa – tak wyobrażam sobie Polskę, chociaż nigdy tam nie byłem.

Dzięki grom video z lat młodości zasłyszałem o słynnej polskiej husarii a także o ruchach oporu – w jakiś sposób to skojarzenie utkwiło mi w pamięci. Ten dość naiwny obraz jest często zagłuszany przez wieści o skorumpowanym rządzie a także o robotnikach, którzy gotowi są pracować i żyć w warunkach poniżej ich godności. Nasuwa się pytanie – jeśli ludzie ci zdolni są pracować na emigracji w nieludzkich warunkach, co można myśleć o kraju, z którego pochodzą?

Podsumowując, moje wyobrażenie o Polsce jest pozytywne, widzę dobrze rozwinięty kraj zachodni o wysokim poziomie edukacji i z demokratycznym rządem, ale mam bolesną świadomość swojej ignorancji. Moja szczera odpowiedź na to pytanie musiałaby jeszcze sięgnąć do stereotypu kultury picia wódki i słowiańskiego języka, nieprawdopodobnie trudnego w wymowie, z wieloma spółgłoskami oraz ludźmi, którzy ciężko pracują i rzadko się uśmiechają.

Bo

Piękny kraj z nieograniczonymi możliwościami. Polska kojarzy mi się ze starymi lasami, dobrymi miejscami do polowań i wędkarstwa, wyjątkową destynacją do rozwoju kulturalnego. Poza tym to miejsce z ciekawymi piwami rzemieślniczymi, chociaż moje doświadczenie z wędzonymi piwem pszenicznym było lekkim wyzwaniem.

Corina

Polska to kraj, który chciałabym kiedyś odwiedzić. Jednakże nie wydaje się być krajem, o którym słychać dość dużo w mediach w porównaniu z innymi. To przykre, bo jestem przekonana, że ma dużo do zaoferowania, tylko pytanie jest “co takiego?”. Polska kojarzy mi się z nieokiełznaną naturą. Wydaje mi się też, że można w społeczeństwie zaobserwować duże dysproporcje między klasami, większe niż w Danii.

Christian

Moja była dziewczyna pracowała dla Duńskiego przedsiębiorcy, który zatrudniał polskich elektryków. Kiedyś mieliśmy wizytę w firmie, która była połączona z imprezą bożonarodzeniową. Ta zabawa szczególnie utkwiła mi w pamięci, bo była bardzo intensywna, ale niestety dość niezdrowa dla organizmu na dłuższą metę.

Birte

Wiele rzeczy przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o Polsce. Jedna z nich to ogromne zniszczenie kraju po II wojnie światowej oraz niemiecki obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Widzę Polskę jako kraj, który po wojnie oraz upadku Związku Radzieckiego, miał trudności, żeby odnaleźć swoje miejsce we współczesnej Europie. Mimo wszelkich trudności wydaje mi się, że udało się całkiem dobrze.

Louise

Poznałam kilkoro wartościowych Polaków przez ostatnie 4-5 lat. Postrzegam Polskę jako bardzo interesujący i fascynujący kraj. Przed upadkiem żelaznej kurtyny Polska głównie kojarzyła mi się tragicznym losem wielu polskich Żydów.

– 2 –

Co duńskie gazety piszą o Polsce?

Mikkel

Duńskie media nieustannie skupiają się na aspekcie imigracji / pracy robotników, ponieważ rzekomo mają oni duży wpływ na duńską ekonomię. Jeśli zignorujemy informacje o polskich pracownikach unikających płacenia podatków, ogólnie wiadomości są dość pozytywne. Ostatnie wieści koncentrują się na historiach sukcesu obywateli polskich osiedlających się w Danii i wnoszących wkład w rozwój duńskiej gospodarki. Ambitne dziennikarstwo porusza takie niepokojące wieści jak skrajnie nacjonalistyczne ruchy prawicowe przybierające na sile, chociaż w kontekście sytuacji na świecie nie jest to szokująca informacja. Najczęściej sięgam do serwisu Reddit, żeby pozyskać rzetelne informacje o Polsce, szczególnie o aspektach związanych z Trybunałem Konstytucyjnym.

Bo

Dość sporo można było przeczytać o kontrowersjach związanych z odwołaniem Sądu Najwyższego w Polsce, co było postrzegane za precedens, który nie przystoi w demokratycznym państwie. Poza tym pamiętam artykuły, w których wspominano, że w Polsce brakuje rzemieślników, ponieważ większość przeprowadziła się do innych krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu lepszych warunków wynagrodzenia. W związku z tym w Polsce starano pozyskać się dodatkową siłę roboczą krajów spoza Uni.

Corina

Niestety nie za wiele. Pamiętam o dyskusji w mediach o warunkach zatrudnienia dla pracowników z przemysłu budowlanego. Niestety nie są identyczne w porównaniu do duńskich pracowników. Nie znoszę tego, bo uważam, że za tę samą pracę powinny być te same warunki wynagrodzenia.

Christian

Traktat o Uni Europejskiej (TUE) Art. 7. Stwierdzenie przez Radę ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości Unii.

Birte

W Danii nie dociera do nas zbyt wiele wiadomości z Polski. Większość dotyczy polskiej polityki i obawy o zamach na demokrację przez partię Prawo i Sprawiedliwość. Jeśli chodzi o UE, Polska jest przedstawiana jako „problematyczne dziecko” w klasie.

Louise

Nie wiem.

– 3 –

Czy znasz sławnych Polaków?

Mikkel

Pierwsze nazwisko, które przychodzi mi na myśl to gracz hokejowy, którego nazwisko zaczyna się na literę G – Gretsky? (chyba Czerkawski  – przyp. red.), ale nie pamiętam dobrze. Wiem też, że Maria Curie oraz Fryderyk Chopin i chyba Mikołaj Kopernik byli Polakami, nieprawdaż?

Bo

Maria Skłodowska Curie, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Roman Polański i wielu więcej, którzy przyczynili się do rozwoju nauk fizycznych i kultury. Lech Wałęsa oraz Donald Tusk są rozpoznawalnymi politykami. Tenisistka Karolina Woźniacka jest Dunką, ale pamiętamy, że ma polskie korzenie.

Corina

Karolina Woźniacka jest ma polskie korzenie – jej ojciec jest Polakiem.

Christian

Najlepszy papież w dziejach Kościoła katolickiego. Właściwie to Słońce jest w centrum. Chopin.

Birte

Nie znam wielu sławnych Polaków. Wiem, że papież pochodził z Polski. Jednakże, będąc kobietą o profilu naukowo-inżynieryjnym, Pani Curie zawsze była dla mnie wzorem do naśladowania.

Louise

Lech Wałęsa był zawsze widoczny w mediach, kiedy byłam dzieckiem.

– 4 –

Mija 15 lat od akcesji Polski do Unii Europejskiej. Jak postrzegasz Polskę na arenie międzynarodowej i w Europie?

Mikkel

Nie sądzę, aby Polska miała znaczący wpływ na Europę lub na świat w globalnym ujęciu. Członkostwo Polski było poruszane podczas dyskusji o zajęciu Krymu prze Rosję: „Jak daleko Rosja się posunie?”. Oprócz tego doszły do mnie wieści o cenzurze mediów, no i jeszcze informacja o tym, że przegłosowano artykuł 13! Natomiast o wpływie Polski na świat w skali globalnej nie mam zielonego pojęcia.

Bo

Wydaje mi się, że Polska nadal próbuje znaleźć swoje miejsce w Europie i na świecie po zakończeniu zimnej wojny, ponieważ w duńskiej prasie można wyczytać, że w Polsce pewni politycy zagrażają demokracji oraz wolnym mediom. Nie jest trudno zauważyć, że większość krajów Europy Wschodniej borykało się z rozwojem demokracji już od XIX wieku, a Polska miała swoje pierwsze demokratyczne wybory dopiero po upadku żelaznej kurtyny, co będzie mniej niż jedno pokolenie temu. Jednakże jestem przekonany, że Polacy się zreflektują i przyczynią się do zmian, jak miało to miejsce wielokrotnie w przeszłości. Poza tym Polska osiągnęła ogromny sukces ekonomiczny, co przyczyniło się do zwiększenia zamożności. Zauważa się, że wymiana handlowa między Polską a Danią nabiera rozpędu.

Corina

Polska wydaje mi się w podobnej sytuacji, co Dania. Nie mam wyrobionego na ten temat zdania.

Christian

Nie mam wyrobionego zdania na ten temat. Jednakże na swoją obronę mogę dodać, że nie mam wyrobionego zdania również i o Niemcach.

Birte

Pomimo aktualnie trwającego sporu między Polską a Unią Europejską, odnoszę wrażenie, że to dobrze dla obydwu stron, że jest członkiem. Nie postrzegam Polski jako znaczącego gracza na arenie międzynarodowej, ale może nie śledzę dokładnie gazet.

Louise

Pierwsze skojarzenie to, że wielu kierowców oraz robotników przyjechało z Polski do pracy tutaj. Jednakże, jako osoba pracująca w branży IT, mam wrażenie, że Polska staje się atrakcyjnym centrum biznesowym, uwzględniając połączenie utalentowanych ludzi oraz atrakcyjnego położenia. Polska powoli przejmuje gałęzie IT wcześniej rozwijane w Indiach lub Pakistanie.

– 5 –

Szacuje się, że polska diaspora w Danii liczy około 40 tys. ludzi. Co myślisz o Polakach żyjących i pracujących w Danii?

Mikkel

Mój punkt widzenia jest częściowo ukształtowany przez pracę w otoczeniu dobrze wykształconych kolegów, stąd mogę założyć, że Polacy przyjeżdżają do Danii nie tylko w celach zarobkowych, ale po to, by żyć tutaj. Z moich osobistych doświadczeń wynika, że Polacy to inteligentni, ciekawi i pracowici ludzie. Wiele Polaków jest na tyle dobrze zintegrowanych ze społeczeństwem, że nawet trudno ich dostrzec, np. fala migrantów z lat 60. i 70, która przybyła do Danii by tu żyć i budować duńskie społeczeństwo.

Stygmatyzacja robotników jest słuszna, wielu nie płaci podatku dochodowego i nie czuje żadnej zachęty do tego. Jest to efekt swobodnego przepływu siły roboczej w UE i wolnego rynku w kraju o dużej presji podatkowej – nie można zatem całkowicie winić Polaków za wykorzystywanie gotowości Duńczyków do unikania płacenia podatku. Jednakże można ich winić za to, że godzą się na złe warunki zatrudnienia i minimalne wynagrodzenie, przyczyniając się do obniżenia standardów rynku. Mam nadzieję, że tylko nieliczni pracują na negatywną opinię o Polakach, a większość diaspory jednak stara się współpracować i uczyć się od duńskiego społeczeństwa.

Bo

To bardzo dobrze, że ludzie w Europie mogą osiedlić się, gdzie chcą w obrębie Unii Europejskiej. Aktualnie w Dani jest wielkie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i to dobrze, że Polacy chcą pracować w Danii. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy obawiają się, że obcokrajowcy zwiększą konkurencję na rynku pracy, ale jestem przekonany, że nie ma problemu, jak długo lokalne prawo jest przestrzegane. Polacy, których znam, potrafią z zaangażowaniem wykonywać swoją pracę oraz chcą przyczyniać się do rozwoju duńskiego społeczeństwa.

Corina

Są bardzo mile widziani w Danii! Postrzegam Polaków jako ludzi oddanych swojej pracy, podobnie jak Duńczycy, nie widzę żadnej zasadniczej różnicy.

Christian

Wyjątkowo ciężko pracują – Duńczycy mają trudności dotrzymać im tempa. Z pewnością dobrze to służy krajowi i pewnie też w pewnym stopniu Polakom. Podobnie by było, gdyby więcej Duńczyków pracowało w Polsce.

Birte

Znam kilka osób z Polski i wszyscy są wspaniałymi ludźmi. Wydaje mi się, że polscy robotnicy i pracownicy w gospodarstwach rolnych są postrzegani jako osoby rzetelnie podchodzące do swoich obowiązków, które raczej nie skarżą się za wiele. Odnoszę wrażenie, że mobilna siła robocza wpływa pozytywnie na ekonomię, jeżeli nie zaniża płac.

Louise

Myślę, że to wspaniale, że mamy różnorodność i cieszę się, że mamy tutaj także polską diasporę.

– 6 –

Czy znasz jakieś polskie słowo albo potrawę?

Mikkel

Jeszcze raz przypomnę, że z czasów, kiedy byłem zapalonym graczem komputerowym, pamiętam słowo „kurwa”. Niestety nie znam żadnych potraw, ale wyobrażam sobie, że kuchnia polska obfituje w mięsne potrawy.

Bo

Pierogi ruskie z różnymi nadzieniami, bigos.

Corina

Obawiam się, że nie. 🙁

Christian

Słowo: Na zdrowie (nie jestem do końca pewny zapisu).

Danie: Wódka???

Birte

Nie jestem pewna, czy znam danie, które na pewno pochodzi z Polski. Byłam w tym kraju tylko dwa razy, a ostatni raz był w 2005 roku. Jeżeli znałam jakąkolwiek polską potrawę, to zdążyłam już o niej zapomnieć.

Louise

Nie mogę sobie teraz nic konkretnego przypomnieć.

Przeczytaj jeszcze inne artykuły, gdzie rozmawiamy z obcokrajowcami o Polsce i o Polakach:

For decades Poland has been struggling to find its identity on the European and international arena. Numerous turbulences in the history of Europe did not allow the country for calm and sustainable development. A lot has happened since our country regained its independence over one hundred years ago. The development of the newly created country, after 123 years of dependence on the aggressively expansive neighboring countries,  that was founded on the ruins of World War I, was brutally inhibited by the imperialist lusts of Germany and the Soviet Union. The end of World War II, unfortunately, did not bring respite to the Poles, because the nation was cut off from most of Europe by the Iron Curtain and came to the sphere of Moscow influence.

Even today, thirty years after the collapse of the Soviet Union and changes in the political system, Poland is still changing in front of the eyes of the whole world. Poles are looking for their way to shape a modern, democratic society, where people with different, often conflicting views, openly express their opinions and respect each other regardless of existing differences. Fifteen years after Poland’s accession to the European Union, we asked citizens of Denmark, whose history was completely different after the end of the war, what do they think about Poland and Poles. Read the opinions of our neighbors from the other side of the Baltic Sea.

Mikkel: Very strongly inspired and motivated by family members to explore the scientific environment. However, he still does not know the answer to the question how to determine the inertia of a wind turbine.

Bo: A passionate about renewable energy and craft beers. He travels a lot around the world, but he always goes back to old good Jutland. From time to time he struggles with the Polish roads to reach Latvia.

Corina: Her vision of the upcoming winter is not frightening because she lives in the far north of Denmark. She loves phalène dogs, but she does not necessarily tolerate annoying students.

Christian: After getting all possible degrees of distinctions in the field of high-voltage cables, he wonders about the sense of being an engineer. However, there is a hope, because nobody knows exactly what’s going on in those cables.

Birte: It seems to me that there is no person on this planet who knows Legoland better than she does. She is a lover of canoe trips in central Jutland. Electrical engineering and gardening are not challenging for her.

Louise: By education and passion, a biologist who lives near the forest and values ​​contact with nature. On a daily basis, she trains karate in her small house in the countryside and is interested in the broadly understood field of IT.

– 1 –

What do you think about Poland? What do you associate Poland with?

Mikkel

Honestly, my knowledge of Poland is limited which is somewhat embarrassing given the country is in proximity of Denmark. My point of view mostly builds on tales of nice countryside summer vacations from friends going abroad in Poland, my colleagues, and a disparate image of Poland portraited as a mini-Russia in the news. I see Poland as a country with many similar institutes and values as Denmark, and an image of an idyllic farm-intensive countryside always seem to form in my mind when imagining how it looks like – even though I have never been. Through video games from my youth, Poland was always famous for its cavalry (Hussars), productivity and resilience in times of despair – some of that might have stuck with me. This slightly naive picture is though disrupted by news of corruption in the government, and foreign craftsmen willing to live and work under conditions that should be well below them. It begs the question, when people are willing to work in almost non-humane conditions in a foreign country, what does that say about the country of origin.

In general, when I think of Poland it is very positive, and I see a generic western developed country with high rates of education and a working government supporting democracy, but I am also painfully aware of my ignorance. The honest answers are drinking culture (vodka), Slavic language with impossible to pronounce names containing way too many ‘z’, and a hardworking people that don’t smile so much.

Bo

A beautiful country with a lot of potential. I associate it with old-growth forests, good places for hunting and fishing, great destinations for cultural exploration f.eks. Krakow, Poznan and many more. Very interesting craft beer scene although one of my experiences with a Polish smoked wheat beer was bit of a challenge.

Corina

Poland is a country I wish to visit someday. However, you do not hear that much about Poland as other countries, it is sad, because I am sure that Poland have a lot to offer, but the question is “what”. I associate Poland with nature. I think there is a big distance from poor to rich, bigger distance than in Denmark.

Christian

A former girlfriend worked with a Danish contractor hiring polish electricians. We had a company tour once. It was mostly remembering a Danish Christmas party (which is good but hard on the body in the long run).

Birte

When I think of Poland many things come to mind. One being the destruction of the country during WWII and the concentration camps at Auschwitz. But I also see it as a country, which following the war and the collapse of the Soviet Union, has been struggling finding its “feet” and settle as a country in Europe instead of being an old Eastern European country. From my perspective they have succeeded quite well.

Louise

Having had several great colleagues from Poland the last 4-5 years I see it as a very interesting and exiting country. Before the fall of the iron curtain, I mostly associated Poland with the horrible fate of so many Polish Jews.

– 2 –

What do newspapers write in your country about Poland?

Mikkel

Danish newspapers focus adamantly on the craftsmen immigration/working aspect as it allegedly affects the Danish industry. When not focusing on the undermining of Danish craftsmen by not paying tax, the general news are quite positive. Recent stories revolve around successful stories of Polish citizens establishing themselves in Denmark and contributing. You must look hard for real journalism analyzing the state of Poland and the current political affairs, and then they focus on the right-wing nationalist movement gaining momentum, which is slightly worrying but not unlike rest of the world. I mostly use Reddit /r/Poland to get any real news about the juridical state.

Bo

Our newspapers did write a lot about the controversy between EU and Poland where Supreme Court judges was forced into retirement and how this was viewed as a non-democratic decision.

I also remember articles that said that Poland was missing craftsmen because they moved to other EU countries where they could earn a higher salary. Therefore Poland was trying to get craftsmen from non-EU countries to fill the open positions.

Corina

Unfortunately, the only thing I can remember right now is the conditions the workers from the Building Industry are working under. The conditions are not the same as it is for Danes. I really hate that; it should be the same conditions/salary, for the same work.

Christian

Article 7.

Birte

In Denmark we don’t get much news from Poland. Most is concerning Polish politics and the concern of a devaluation of the democracy caused by the Law and Justice party. Regarding EU, Poland is portrayed as the “problematic child” in class.

Louise

Don’t know.

– 3 –

Do you know any famous Poles?

Mikkel

My first thought is some famous ice hockey player with G (Gretsky?) but can’t really recall. Secondly, I believe Marie Curie and Chopin (whatever his first name was), and maybe Copernicus were Polish?

Bo

Marie Curie, Nicolaus Copernicus, Chopin, Roman Polanski and a lot more that has contributed to physics and culture. Lech Walesa and Donald Tusk are well known political figures. The tennis player Caroline Wozniaki is of course Danish but we acknowledge her Polish roots.

Corina

Caroline Wozniacki is half-Polish after her father.

Christian

The best pope ever, the sun is actually in the center and Chopin.

Birte

I don’t know many famous Poles, I know that at least one Pope came from Poland. However, being a woman working in the field of science, Madame Curie has always been one my greatest heroines.

Louise

Lech Walesa was always in the news when I was a child.

– 4 –

It has been fifteen years since Poland joined European Union. How do you perceive Poland globally and on European scale?

Mikkel

I don’t see Poland having had much influence over either EU or on a global scale. The EU membership was clearly discussed during the annexation of Crimea as a border of “how far can Russia go”, but other than that I have only heard of some media laws and censoring – and the fact they voted positive on article 13! On a global scale I have no idea.

Bo

I guess Poland is probably still trying to find its feet after the cold war because from the Danish press is writing that some Polish politicians are threatening the democracy and the free press. This is not difficult to understand because most of the West-European countries have “struggled” with democracy since the 1800, and Poland had its first democratic elections after the cold war less than a generation ago. But I am sure the Polish people will push back and demonstrate for reforms like they have done in the past.
Poland has had a huge economical success with increasing prosperity which has lead to more export from Denmark to Poland.

Corina

I see Poland on the same scale as Denmark in this matter – but I do not know much about it.

Christian

Not so much interest. However, in my defense I do not know much about Germany either. 😉

Birte

Despite the current disagreements between Poland an EU on some issues, I believe its good for Poland and EU, that Poland is a member. I don’t see Poland as a big player globally, but perhaps I’ve missed something. 😉

Louise

Initially many drivers and handymen came from Poland to work. However, having been in the IT business, I have the impression that Poland is becoming a hub for very interesting business – based on the combination of a lot of skilled people and a very attractive location (compared to the former mecca for that stuff: India and Pakistan).

– 5 –

It is estimated that Polish diaspora in Denmark is around 40,000 people. What do you think about Poles living or/and working in Denmark?

Mikkel

My point of view is shaped by working in a highly educated setting with colleagues which I can only assume did not only come to Denmark to make money but live here. My daily contact surface shows intelligent and interesting hard-working people, and many poles in Denmark are so well integrated that you never see them. I believe many came to Denmark in the 1960-70s to live and contribute to the society.

The stigma revolving around Polish craftsmen is correct, many do not pay income tax, and do not feel any incentive to do so. It’s a product of free movement of labor in EU and a free market in a country with high tax pressure – you cannot blame the Poles for taking advantage of the willingness of the Danish people to avoid paying tax. 🙂 What you can accuse foreign workers for is accepting less than minimum wage, illegally, and thereby hurting the industry standards. My hope, without any evidence, is that it is the few that makes the majority look bad, and most are eagerly seeking to work alongside, and learn from/to, Danish colleagues.

Bo

I think it is great that European people can settle where they want in the EU states. Right now the demand for skilled workers is high in Denmark and if Poles want to work in Denmark that is good. I know that some people are afraid that foreigners will take their jobs, but my view is that as long as the local laws are upheld I see no problems. The Polish people I know are hard working and want to contribute to the Danish society.

Corina

They are more than welcome! I see them as hard workers, and very similar to the Danes, I don’t see a difference.

Christian

Extremely hard working – Danes cannot keep it. Good for the country and perhaps to some degree for Polish people as well (would be the same if more Danes worked in Poland).

Birte

The few Poles I know in person are all fantastic people. In general, I think Polish farm workers and craftsmen are perceived as reliable hard workers who doesn’t complain much. I believe its good for the economy when the workforce is mobile as long as its not used to “dump” the salary.

Louise

I think it is great to have diversity, and love having a community of Polish people lining here.

– 6 –

Do you know any Polish word or dish?

Mikkel

Again, from my gaming days, and not very flattering, “kurwa”. 😉 No dishes unfortunately, would like to know some – I imagine them being quite ‘meaty’.

Bo

Dumplings, i.e. pierogi ruskie with different fillings, bigos.

Corina

I am afraid not. 🙁

Christian

Word: Na zdrowie (had to cheat with the spelling).
Dish: Vodka ???

Birte

I can’t think of a dish which I know for sure is Polish. I’ve only been in the country twice and last time was in 2005. So if I ever knew any Polish words I have forgotten.

Louise

Not that I can come up with in the spot. 🙁

Read also more what foreigners think about Poland and Poles:

Komentarze

4 odpowiedzi

  1. Zostawię ten komentarz, żeby pokazać, jakimi metodami posługują się pozycjonerzy oraz social media managerowie. W tym przypadku Zosia stosuje kontrowersyjną i nacechowaną politycznie narrację, żeby zbudować zaplecze dla frazy „pożyczka pod weksle”. Quo vadis homine?

 1. @Łukasz Kocewiak

  Wiem, że łatwo być mądralą piszącym z trzy lata bogatszym doświadczeniem niż ty.

  Ale bądźym szczerzy – PiS zniszczył kompletnie naszą markę za granicą. Przed 2015 rokiem kiedy mówiłem innym ludziom w Europie że jestem Polakiem to mieli pozytywne skojarzenie. Lech Wałęsa, Jan Paweł 2, dynamicznie rozwijająca się gospodarka, demokracja. Dziś? Mizgoginia, odmawianie kobietom i osobom LGBT podstawowych praw, zaściankowość, ksenofobia, islamofobia itd.

  Nie chcę wnikać w wady i zalety PiS. Polityka zagraniczna na terenie Europy to jedna wielka porażka. I o tym pisała Zosia

  1. Hej Szymon! Dzięki za komentarz.

   Myślę, że wizerunek społeczeństwa zmienia się na przestrzeni lat. Na pewno takie stereotypy, że Polacy to ludzie nadużywający alkoholu i sprowadzający używane lub kradzione samochody z Niemiec, to już przeszłość.

   Na pewno teraz w duńskim społeczeństwie spotyka się opinie, że Polacy to specjaliści IT, tańsza wykwalifikowana siła robocza oraz ludzie z wielkim sercem, który potrafią poświęcić swój komfort na rzecz wsparcia ciemiężonego narodu ukraińskiego.

   Też coraz wyraźniej słyszy się, że Polacy to także naród bardzo konserwatywny, religijny i mało tolerancyjny, który ogranicza prawa kobiet oraz lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

   Myślę, że stwierdzenie, że jakaś partia zniszczyła wizerunek, jest nie na miejscu. To jakby obwinianie jakiegoś abstrakcyjnego tworu za aktualną sytuację w Polsce. Partia aktualnie rządząca po prostu reprezentuje demokratyczną większość, czyli społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *