Co myślą na świecie o Polsce i Polakach?

Obcokrajowcy o Polakach (Wersja Polska)  Foreigners about Poles (English Version)

Czy zastanawialiście się, co myślą na świecie o Polsce i Polakach? Aktualnie dużo piszą o Polsce w światowych mediach kontekście mistrzostw świata w piłce nożnej, wyprawy zimowej na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik – K2, niemieckich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej na terenie Polski, ustawy antyaborcyjnej. Dużo się dzieje, dlatego postanowiliśmy spytać znajomych, których spotkaliśmy w trakcie podróżowania, bo przekaz w mediach niejednokrotnie odbiega od spojrzenia ludzi. Zobaczmy co obcokrajowcy myślą o nas, jakie są opinie o Polsce i Polakach sto lat po odzyskaniu niepodległości. Mamy nadzieję, że przytoczone tutaj wypowiedzi pozwolą spojrzeć z dystansem na nasz naród, być może dadzą trochę do myślenia i niejednokrotnie Was rozbawią.

Co myślą na świecie o Polsce i Polakach?

🇦🇷 Melisa: Przesympatyczna dziewczyna z Argentyny, którą poznałem w Mendozie podczas wyprawy na Aconcaguę. Przy yerba mate rozmawialiśmy wiele o Polsce, Europie i o świecie. Interesuje się kulturą hinduską, lubi wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, uwielbia psy i jest jednym z nielicznych mieszkańców Mendozy, który jest weganinem.

🇹🇳 Walid: Pochodzi z Tunezji, ale sporą część swego życia spędził w Polsce. Młody i pełen wigoru mówca motywacyjny. Podczas długich wieczorów w jego towarzystwie nie sposób jest się nudzić, ale trzeba uważać, żeby nie dać się zagadać na śmierć. Jego żona jest Polką, dzięki której się poznaliśmy.

🇱🇻 Kārlis: Wykształcony i elokwentny radca prawny z Łotwy. Poznaliśmy się podczas jednej z wypraw w góry Hindukusz w Afganistanie. Niezwykle otwarty i pomocny. Dość często przyjeżdża w polskie Tatry, żeby delektować się pięknem górskiej przyrody. Dobrze zna Polskę i jej mieszkańców.

🇵🇰 Zeeshan: Specjalista od zabezpieczeń systemów energetycznych na wielkich farmach wiatrowych na wodzie. Pochodzi z Pakistanu, choć mieszka i pracuje w Kopenhadze. Idealny towarzysz to rozmów o inżynierii i istocie tego świata.

🇦🇺 Emerson: Rasowy Australijczyk, którego pochodzenie zdradzają długie włosy i tatuaże. Zagłębia się w arkana kompensacji czasu martwego w trójfazowych przekształtnikach sieciowych w ramach swojego projektu doktorskiego. W porządku jegomość, z którym przyjemnie się rozmawia i pracuje.

🇨🇳 Lei: Pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Niejednokrotnie musi coś pichcić w domu, bo restauracje chińskie w Europie nie są w stanie oddać choćby namiastki bogactwa smaku z jego rodzinnych stron. Jest wielbicielem chińskiego kociołka rozmaitości – hot pot oraz rozumie mechanizm powstawania energii elektrycznej z wiatru.

🇺🇸 Maria: Pochodzi z uroczego Ohio, jednak nie jest w stanie zagrzać długo miejsca. Ciekawość świata pchnęła ją ubiegłego lata na Alaskę, gdzie się poznaliśmy podczas jednej z moich wypraw wysokogórskich. Jej miłe usposobienie i poczucie humoru powodują, że nawet zimna pizza pośrodku nocy w Anchorage smakuje wyjątkowo.

–1–

Z czym kojarzy Ci się Polska?

Melisa

Nigdy nie byłam w Polsce, jednak wydaje mi się, że to silny kraj. Od czasów II wojny światowej rozwój poszedł na przód. Teraz to piękne miejsce, gdzie jest dużo, żeby zobaczyć i nauczyć się.

Walid

Mieszkałem w Polsce przez pięć lat. Po tym czasie widzę, że Polska to całkiem dobra destynacja. Studiowałem tam, dostałem pracę w międzynarodowym środowisku, a także ożeniłem się i założyłem rodzinę. Po tym wszystkim dostrzegam, że Polska to bardzo sympatyczne miejsce, a ludzie są prawdziwie życzliwi. Przez cały ten czas byłem wręcz zachwycony polską gościnnością. Polskie góry i takie miasta jak Zakopane lub Kraków są bardzo popularnym celem wyjazdów turystycznych. Spędziłem tam najlepsze chwile w swoim życiu.

Moja żona jest Polką. Mam tam także polską rodzinę i najlepszych przyjaciół. Polska kojarzy mi się z niezapomnianymi imprezami oraz rewelacyjnymi klubami. Poza tym Lech Kaczyński, Warszawa i ultrakonserwatywny rząd. Góry na południu to najlepsze miejsca na narty. Polska ma bardzo długą i bogatą historię. Był to jeden z najczęściej atakowanych krajów w Europie. Mają okropnych polityków. Polska jest znana z uniwersytetów i wysokiego poziomu edukacji.

Kārlis

Polska jest dużym i szybko rozwijającym się krajem, który zyskuje coraz większe znaczenie na arenie europejskiej (jako przeciwwaga we wschodniej Europie do Niemiec i Francji na Zachodzie). Jeden z najlepszych sojuszników krajów bałtyckich. Kraj, który słynie z produkcji jabłek, z silnym, samowystarczalnym i dumnym narodem. Niespełna dekadę temu główne skojarzenie to duży kraj z kiepskimi drogami, ale to już przeszłość.

Zeeshan

Pierwsze skojarzenie to piłka nożna – pierwszy raz usłyszałem o Polsce właśnie w kontekście piłki nożnej. Śledzę w internecie i mediach społecznościowych znanego polskiego piłkarza, który jest kapitanem drużyny narodowej – Roberta Lewandowskiego. Poza tym mnóstwo transformatorów od ABB jest produkowanych w Polsce, więc wydaje mi się, że ten kraj musie też mieć dobrze rozwinięty przemysł energetyczny.

Emerson

Tak się składa, że nie mam wiele skojarzeń z Polską; osobiście też tam nie byłem. W tym roku odwiedziłem jednak Węgry na tydzień, które współpracują blisko z Polską, więc z pewnością jest dość dużo podobieństw, prawda? W kontekście Polski przychodzą mi na myśl: trudny język, kapusta kiszona, najlepsi ciężarowcy oraz produkcja różnych rzeczy, które mogę znaleźć w Netto.

Lei

Polska wydaje mi się krajem, który szybko się rozwija oraz był pierwszym zaatakowanym przez Niemcy na początku II wojny światowej. Mam dobrego znajomego z Polski, którego poznałem jeszcze w trakcie studiów w Aalborgu. W 2009 zaprosił mnie do siebie na imprezę do domku letniskowego na południe od Gdańska. To były dobre czasy.

Maria

Pierwsza rzecz, która mi przychodzi do głowy, kiedy ktoś wspomni o Polsce, to papież Jan Paweł II oraz II wojna światowa. Czytałam też sporo artykułów w trakcie zajęć z wojny i pokoju (ang. international war and peace), że Polska ma potencjał, żeby zostać potęgą europejską.

–2–

Co piszą gazety w twoim kraju o Polsce?

Melisa

Aktualności przede wszystkim o piłce nożnej oraz ostatnio o zakazie aborcji. Także w Argentynie jest bardzo prawdopodobne, obraduje teraz nad tym izba deputowanych, że aborcja stanie się nielegalna. Ludzie urządzają strajki i pochody w większych miastach, żeby wymusić na rządzie prawo do aborcji. (Nie śledzę tak bardzo prasy argentyńskiej, ha, ha…).

Walid

Szczerze mówiąc nigdy nie widziałem wzmianki o Polsce w tunezyjskich gazetach, jednak mamy program telewizyjny o polityce, gdzie wspominają, że Polska nie przestrzega zasad Unii Europejskiej. Również nadmieniają o przypadkach braku tolerancji w stosunku do obcokrajowców, ale to może na podstawie stereotypów.

Kārlis

Komentarze w prasie, jeżeli się pojawiają, są na ogół pozytywne. Wyjątkiem jest krytyka w odniesieniu do reformy sądownictwa w Polsce.

Zeeshan

Polska i Pakistan mają ścisłe relacje w kontekście obronności. Polska pomagała w przeszłości Pakistanowi w budowie systemu obrony rakietowej oraz wzmocnieniu obrony wojskowej. Dodatkowo pamięta się, że polscy piloci wojskowi pomogli w obronie Pakistanu podczas wojny o Kaszmir z Indiami w 1947-48.

Wspomina się o generale Władysławie Turowiczu, którego zadaniem było zorganizowanie i szkolenie sił powietrznych Pakistanu. Prowadził szkolenia techniczne w bazie lotniczej wraz z częścią polskich specjalistów w Karaczi i w Peszawarze.

Poza tym ostatnio było także w prasie o polskich wspinaczach wysokogórskich, którzy uratowali francuską himalaistkę, Elisabeth Revol spod Nanga Parbat.

Emerson

Mniej więcej nic, nie kojarzę choćby jednego artykułu o Polsce w australijskich gazetach. Rozmawiałem też z mamą, która jest bardziej na bieżąco i nie czytała nic ostatnio w prasie o Polsce. A czy ty znajdziesz dużo o Australii w polskich wiadomościach?

Lei

Nie kojarzę, żebym coś czytał. Nie śledzę wiadomości na bieżąco. Poza tym Polska wydaje się dość stonowana – nie za wiele chwytliwych tematów dla chińskiej prasy, oprócz katastrofy lotniczej, gdzie zginęło wielu polskich polityków.

Maria

W gazetach piszą zazwyczaj o skrajnie prawicowym rządzie w Polsce oraz o wzmocnieniu obrony granic.

–3–

Czy znasz jakiś sławnych Polaków?

Melisa

Fryderyk Chopin, Maria Curie, Mikołaj Kopernik, Lech Wałęsa, Roman Polański i oczywiście słynna droga na Aconcaguę – „Lodowiec Polaków”, wyznaczona przez Konstantego Narkiewicza-Jodko, Wiktora Ostrowskiego, Adama Karpińskiego oraz Stefana Osieckiego (musiałem sprawdzić nazwiska w internecie).

Walid

Kopernik, Chopin, Donald Tusk, Robert Lewandowski, Wisława Szymborska, Dariusz Michalczewski.

Kārlis

Frédéric François Chopin, Józef Piłsudski, Donald Tusk, Lech Wałęsa, bracia Kaczyńscy, Beata Szydło, Andrzej Duda, a także Wojciech Jaruzelski i bohaterowie serialu „Czterej pancerni i pies”.

Zeeshan

Robert Lewandowski

Emerson

Dowiedziałem się, że Mandelbrot był Polakiem. Interesuję się naukami ścisłymi i wiem, że ma też swoją zasługę w rozwój matematyki. Oczywiście Maria Curie. Pamiętam, że uczyłem się o niej w szkole średniej. Przeczytałem także kilka opowiadań Joseph’a Conrad’a.

Lei

Maria Curie, Fryderyk Chopin.

Maria

Papież Jan Paweł II.

–4–

W tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Jak postrzegasz Polskę na arenie międzynarodowej i europejskiej?

Melisa

Polska jest ciekawym miejscem i obowiązkową destynacją podczas podróży po Europie.

Historia tego kraju jest bardzo bogata. Każdy w Argentynie przykłada uwagę do swoich europejskich korzeni i Polska niejednokrotnie widnieje gdzieś na drzewie genealogicznym. Każdy Argentyńczyk ma dziadka lub pradziadka z Europy, głównie z Włoch lub Hiszpanii, ale dość często także z innych krajów. Mój pradziadek był hrabią gdzieś w Czechach i postanowił uciekać przed wojną. Jego statek przybił do portu u wybrzeży Argentyny. Miał aż dziesięcioro rodzeństwa, ale ich losy potoczyły się zupełnie inaczej i już ich nigdy więcej nie widział. Tak jak w moim przypadku, historia wszystkich zaczyna się gdzieś w Europie i każdy chciałby wiedzieć więcej o swoich przodkach lub po prostu odwiedzić miejsce, skąd pochodzą.

Niestety nie łatwo znaleźć informacje dotyczące parków narodowych lub rezerwatów przyrody, jednakże bardziej wnikliwe wyszukiwanie może przynieść zamierzony efekt.

Walid

Polska ma ogromny potencjał, ale rząd wydaje się mało doświadczony w dyplomacji i biznesie. Nadal odnosi się wrażenie, że Polska jest z tyłu za innymi państwami Unii Europejskiej z punktu widzenia jakości życia. Aktualny rząd łamie podstawowe zasady demokracji oraz wolności słowa i mediów. Nadal daje się zauważyć gorszy rozwój infrastruktury w porównaniu z innymi państwami europejskimi. Polska posiada wysoki poziom szkolnictwa oraz ceny towarów i usług są stosunkowo niskie, co przyciąga potencjalnych inwestorów z branży logistycznej i szeroko pojętego outsourcingu biznesowego. Daje to dobre perspektywy rozwojowe na przyszłość, jeśli tylko rząd nie ograniczy wzrostu ekonomicznego.

Kārlis

Wspomniałem już o tym w mojej wypowiedzi powyżej. Spodziewam się, że znaczenie Polski na arenie europejskiej w przyszłości się zwiększy.

Zeeshan

Widzę pewne podobieństwa pomiędzy naszymi krajami. Da się zauważyć, że młodzi i zdolni ludzie wyjeżdżają do bardziej rozwiniętych krajów w poszukiwaniu lepszych warunków do życia i rozwoju. Polska w porównaniu z Europą w dalszym ciągu wydaje się być rozwijającym krajem. To tylko moje odczucie, bo nie odwiedziłem jeszcze Polski. Polska piłka nożna jest na poziomie światowym i daje się to łatwo zauważyć.

Emerson

Polska dobrze sobie radzi utrzymując pozytywne stosunki na arenie europejskiej i poza granicami Europy. Nie słyszy się wielu negatywnych rzeczy o sytuacji w Polsce. Niestety nie mogę za wiele powiedzieć odnośnie znaczenia Polski w Europie i na świecie.

Lei

Wydaje mi się, że znaczenie Polski w Europie można porównać do Chin na świecie.

Maria

Uważam Polskę za najbardziej znaczące państwo w Europie wschodniej. Na studiach czytałam artykuły wskazujące, że Polska ma potencjał, aby zostać wkrótce mocarstwem i grać pierwsze skrzypce w Europie wschodniej.

–5–

Co sądzisz o Polkach i/lub Polakach?

Melisa

Nie znam wielu Polaków, ale te kilka osób, które poznałam, to ciekawi świata oraz zazwyczaj bardzo mili jak i uprzejmi ludzie.

Walid

Kobiety są bardziej otwarte i pomocne niż mężczyźni. Poza tym są wykształcone, piękne, eleganckie oraz dbają o rodzinne więzi. Mężczyźni są pozytywnie zakręceni, lubią wdawać się w polemikę, ale nie wszyscy, żeby nie przesadzać.

Miłośnicy piłki nożnej: jeśli zastanawiasz się na niespodzianką dla swojego chłopaka w postaci romantycznego wieczoru we dwoje, sprawdź z wyprzedzeniem jego kalendarz i czy przypadkiem nie zarezerwował stolika w swoim ulubionym barze sportowym, żeby obejrzeć mecz z kolegami.
Pracowici: Polacy są od pewnego czasu uważani za jednych z najbardziej pracowitych narodów w Europie.
Szarmanccy: w Polsce mężczyźni dbają o kobiety i zawsze ustąpią pierwszeństwa każdej uroczej damie.

Kārlis

Jako uzupełnienie do mojej poprzedniej odpowiedzi – konserwatywni, religijni, przyjaźni ludzie. Mężczyźni mogą być bezpośredni i niewygodni w prowadzeniu interesów szczególnie, kiedy oczekują więcej przy minimalnym wkładzie własnym. Preferują bardziej Żubrówkę i wódkę niż inne napitki (jak wino).

Zeeshan

Najczęściej spotykam Polaków w moim najbliższym gronie kolegów i mogę powiedzieć, że są niesamowici i tworzą relacje pełne zaufania. Mamy wiele wspólnych cech, co można łatwo zauważyć, jak zaufanie, koleżeństwo, szacunek. Nie znam zbyt wielu kobiet z Polski.

Emerson

Cóż, do tej pory poznałem tylko dwóch Polaków (i ty jesteś jednym z nich). Druga osoba to Polka, która opiekuje się naszym psem w Australii kilka razy w tygodniu. Jest uprzejma, opiekuńcza i uwielbia naszego psiaka. Na podstawie tego myślę, że wszyscy Polacy muszą być równie wspaniali!

Lei

Mężczyźni mają poczucie humoru, a kobiety są piękne. 🙂

Maria

Odnoszę wrażenie, że Polacy lubią dużo podróżować, jak i fascynują ich piesze wycieczki w naturze. Zawsze byli mili i życzliwi. Całe gro Polaków, których spotkałam na swojej drodze to ekspatrianci.

–6–

Czy znacz jakieś polskie słowo lub danie?

Melisa

Wódka! – ha, ha… Nigdy nie próbowałam polskiej kuchni. Nie próbowałam też uczyć się polskiego, bo zbyt trudno wymówić te wszystkie słowa dla hiszpańskojęzycznej części świata. 🙂

Walid

Znam język polski, potrafię mówić i rozumiem. Rzecz jasna znam wiele słów i wyrażeń, i potrafię wymówić „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz” oraz „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. 😀
Mam polską rodzinę, więc rzecz jasna znam mnóstwo rozmaitych dań z Polski. Potwierdzam, że tradycyjna polska kuchnia to prawdziwa bomba kaloryczna, jednak kiedy raz spróbujesz, nie będziesz się w stanie oprzeć pokusie. Znam takie specjały jak rosół, pierogi, gołąbki, naleśniki, łazanki z kapustą i grzybami, śledź w oleju z cebulą.

Kārlis

Flaczki, żurek, Żywiec, uroda, uwaga, den dobrij, restauracja, samochody, wypadki, złoty, rok, lotniczy, kraj, gazeta, dziękuje – i pewnie jeszcze więcej.

Zeeshan

Nie.

Emerson

Nasza znajoma Polka nazywa naszego psa „malutka”. Myślę, że to dlatego, bo bez przerwy tarmosi i ciągnie wszystko, co mu wpadnie do pyska. 😊

Lei

Znam kilka brzydkich słów. Nie jestem w stanie przeliterować, ale mogę wykrzyczeć głośno, jeżeli zajdzie tylko taka potrzeba.

Maria

Północne Ohio zamieszkuje wielu imigrantów z Polski i stan jest pod silnym wpływem polskiej kultury. Ich specjalnością są pierogi. Organizowany jest także polski festiwal.

Przeczytaj jeszcze inne artykuły, gdzie rozmawiamy z obcokrajowcami o Polsce i o Polakach:

Have you been wondering what are the thoughts about Poland and Poles in the world? Currently in media one can read a lot about Poland in the context of the football world cup, expedition to the last eight-thousander – K2, which has not been climbed in winter yet, German concentration camps from World War II in Poland, anti-abortion law, etc. There is a lot going on, that’s why we decided to ask friends we met while traveling, as the message in the media often deviates from people’s view. Let’s see what foreigners think about us, what are the opinions about Poland and Poles one hundred years after regaining independence. We hope that the discussion will allow us to look at Polish nation from a certain perspective, perhaps it will also give something to think about and for sure will often make us laugh.

🇦🇷 Melisa: Is a charming girl from Argentina. We met each other in Mendoza during my trip to Aconcagua. We talked a lot about Poland, Europe and the world while drinking yerba mate. She is very much into the Hindu culture, she likes all kinds of outdoor activities, she loves dogs and she is one of the few inhabitants of Mendoza who is a vegan.

🇹🇳 Walid: He is from Tunisia, but spent a big chunk of his life in Poland. He is a young and energetic motivational speaker. You cannot get bored with his company, but be careful not get an earful. We met each other thanks to his Polish wife.

🇱🇻 Kārlis: Educated and eloquent legal adviser from Latvia. We met during one of the trips to the Hindukush mountains in Afghanistan. Extremely open and helpful. He visits the Tatra Mountains quite often to enjoy the beauty of nature. He knows Poland and Poles quite well.

🇵🇰 Zeeshan: A protection specialist in offshore wind power plants. He comes from Pakistan, although he lives and works in Copenhagen. He is a perfect companion to discuss about engineering and the essence of life.

🇦🇺 Emerson: A typical and friendly Australian with long hair and characteristic tattoos. He is an expert in dead time compensation in three-phase grid-connected converters which he develops further within his PhD project. It is a pleasure to work with him and discuss about various less or more important aspects.

🇨🇳 Lei: He comes from the south-eastern part of China. Most of Chinese restaurants in Europe are not able to provide original taste of the cousin from his region, so often he must cook something at home. He is a devotee of the Chinese hot pot and understands how electricity can be generated from wind.

🇺🇸 Maria: She is from charming Ohio, however, she is not able to stay at one place for a long time. Her curiosity about the world pushed her last summer to Alaska, where we met during my trip to Denali. Her nice disposition and sense of humor make even a cold pizza in the middle of the night in Anchorage taste special.

–1–

What do you think about Poland? What do you associate Poland with?

Melisa

I have never been to Poland, but I think it is a country with great strength. Through the years since WWII that country has gone forward, now is a beautiful place with so much to see, share and learn from.

Walid

After living almost 5 years in Poland, I recognize that generally, Poland is not a bad destination. I was a student there, I got my Job in an international environment, and I got married and I created my family. All this I passed thru, showed me that Poland is a very nice place and the people are really friendly. I spent a good time and I was delighted with the Polish hospitality. Poland is famous for its mountains and touristic places as Zakopane or Kraków and many other nice places where I had the best time in my life.

First of all, my wife is Polish :-), I also have Polish family and many best friends in Poland. It is the best place to party with good clubs. There is also an ultra-conservative government. Mountains are the best place for skiing. The history is really long and reach. Poland is one of the most often attacked countries in Europe. They have horrible politicians. Poland is famous for its universities and education level.

Kārlis

Poland is a big and fast developing country, which is getting to be stronger and weighty player on the European scene (as a significant Eastern counterweight to Germany and France in the West). One of the best friends to the Baltic nations. Apple country with strong, self-sufficient and proud nation. If 10 and more years ago the main association was big territory with bad roads, then this association does not exist anymore.

Zeeshan

I myself associate Poland with football as the first time I got aware of this country was actually because of football. Also I personally follow a famous footballer and currently the captain of the national team – Robert Lewandowski. By the way, lots of ABB power transformers are manufactured in Poland, so I believe the country should have high level of electrical industry.

Emerson

Unfortunately, I haven’t got too many thoughts about Poland (having never been there myself). But I was in Hungary earlier this year for a week and it is in close neighborhood and collaboration with Poland, so surely there must be some similarity there right? The main associations I have of Poland are difficult language, sauerkraut, good weightlifters and producing of many random products I find at Netto.

Lei

I think Poland is a fast-developing country today and the first country invaded by Germany during II World War. I have a good friend from the times when I studies in Aalborg who is a Pole. We had a lot o fun together in his summer cottage in south of Gdańsk in the summer of 2009.

Maria

The first things that pop up in my mind when someone says Poland are that’s where Pope John Paul II is from, World War II, and I read articles in my international war and peace class that Poland could be Europe’s next big power.

–2–

What do newspapers write in your country about Poland?

Melisa

News mostly about football and these days about the restriction of abortion. Also in Argentina now is very likely, is on deputies table, to make it a abortion illegal. A lot of people make strikes and marches in big cities to ask the government for the law that allows women to get an abortion. (I’m not too much into Argentinian news, ha, ha…).

Walid

Honestly, I never saw an article about Poland written by our newspapers in Tunisia but we have a political TV show and they do mention about Poland not respecting European Union rules. They also mentioned about intolerance incidents in Poland against foreigners etc., but it may be stereotypes.

Kārlis

Comments, when they are, are mainly positive. Exception is criticism in relation to the recent court system reform.

Zeeshan

Poland and Pakistan have a deep relation when it comes to military defense as Poland helped Pakistan in in building its missile programme as well as strengthening its defense capacity. Furthermore, Polish combat pilots helped in defending Pakistan when the country was in a war with India in 1947-48 over Kashmir which is still remembered.

General Wladyslaw Turowicz is mentioned, whose task was to organize and train the air forces of Pakistan. He conducted technical trainings at the air base together with some Polish specialists in Karachi and Peshawar.

Moreover, there have been also recently in the newspaper regarding Polish high-altitude climbers. It says that Polish climbers helped in rescuing the French climber at Nanga Parbat.

Emerson

More or less nothing, I can’t recall ever reading an article in an Australian paper about Poland. Even my mother says that she has rarely seen anything about Poland in the news. Do you hear much about Australia in Poland? 😀

Lei

Not much I read of. I am not a bigger news reader, plus you in Poland are quiet, not much fussy for Chinese newspaper, except the time when the airplane was unfortunately crashed with many of Polish politician.

Maria

They usually write about the new far right movement, and about the tightening of the border.

–3–

Do you know any famous Poles?

Melisa

Frederyk Chopin, Marie Curie, Mikołaj Kopernik, Lech Walesa, Roman Polanski and of course in Andes, the route „El Glaciar de los Polacos” at Aconcagua by Konstanty Narkiewicz-Jodko, Wiktor Ostrowski, Adam Karpiński, and Stefan Osiecki (I have to search on internet the names).

Walid

Kopernik, Chopin, Donald Tusk, Robert Lewandowski, Wisława Szymborska, Dariusz Michalczewski.

Kārlis

Frédéric François Chopin, Józef Piłsudski, Donald Tusk, Lech Wałęsa, Kaczyński brothers, Beata Szydło, Andrzej Duda, also Wojciech Jaruzelski and Four tank-men and a dog (movie heroes).

Zeeshan

Robert Lewandowski

Emerson

I found out Mandelbrot was a Pole, he did some good things in mathematics which I’m interested in. Maria Curie of course, I remember learning about her in high school. I’ve also read some of Joseph Conrad’s stories.

Lei

Marie Curie, Frederic Chopin.

Maria

Pope John Paul II.

–4–

This year Poland celebrates the 100th anniversary of regaining independence. How do you perceive Poland globally and on European scale?

Melisa

Poland is a very important point of travel, is a must if you are travelling to Europe.

Historically is very rich, everyone feel identified with our European roots. Every Argentinian have grandparents or grand grandparents from Europe, mostly from Italy or Spain, but quite often also from other countries, like me, my grand grandfather was from Czech Republic. He was an earl from some land and he ran away from the war in a ship that docked in Argentina. He also had 10 siblings and they did the same but ended up in some other countries and never saw them again. So, like me, everyone’s history is coming from Europe, roots coming from there that we want to discover, or maybe just to see the place how they lived.

There isn’t too much information about natural places like national parks or protected areas, but if you search more you can find it.

Walid

Poland has great potential as a country but the government is weak and not experienced in diplomacy and business. Poland is still behind other European Union countries in terms of quality of living. The government is breaking basic democracy rules like freedom of speech, freedom of media etc. In terms of infrastructure, it’s also not that developed like other European countries. Poland has a good education and it’s quite cheap so this attracts investors like business outsourcing centers or logistic centers to open businesses in Poland. It’s giving a good prognosis for future, if the government will not block the economic growth.

Kārlis

This is included already in answer to the first question. I expect that Poland’s weight on European scale would increase in future.

Zeeshan

I see quite similarity between our two countries regarding lots of talented people are moving to developed countries for better life. However, globally Poland is visible because of football and in comparison with European countries it seems is still developing. Just a perception. I have not visited Poland yet.

Emerson

I think Poland is doing a good job keeping relations in Europe and further abroad. You don’t seem to hear many ill things coming from Poland. It terms of the European and global impact of Poland I, regrettably, have no idea.

Lei

I think, economically Poland to Europe is what China to the world.

Maria

I consider Poland the strongest country in Eastern Europe. In University I read articles about Poland having the potential to be a super power soon and emerging as the leader of Eastern Europe.

–5–

What do you think about Polish women and/or men?

Melisa

I don’t know a lot of Polish people, but the few I’ve met they are enthusiastic about new places, and usually very nice and polite persons.

Walid

Women are more open and supportive and helpful than man and they are educated, beautiful, family-oriented, elegant. Men are crazy on the meaning of fun creator, they are a fighter in speech and behavior but not all them to not exaggerate.

Football-fans: if you are thinking about surprising your Polish boyfriend with a romantic date evening, check in advance if he has not already booked a table in his favorite pub to watch the game.
Hard-working: Poles are consistently ranked as one of the hardest-working nations in Europe.
Chivalrous: in Poland, a man in his prime will always let a woman through the door first and hold it for her.

Kārlis

In addition to mentioned in answer to question 1 above – conservative, religious, but friendly people. Men might be straight-forward and sometimes difficult in business, when expect receive more for less (or good value for money). Prefer Zubrowka and Vodka better than other beverages (like wine).

Zeeshan

The most encounters I have is with my colleagues and it has been quite extraordinary. All men mostly were very friendly and got a feeling of trust. We have lot of similarities which can easily be observed such as trust, friendship, respect. I don’t know much about women.

Emerson

Well I’ve only met two (and you are one of them Lukasz!). A Polish lady looks after our dog a couple of times a week and she is absolutely wonderful. She’s kind, careful and loves looking after our girl. Based on that singular example all Polish people must be great!

Lei

Men are funny and women are pretty. 🙂

Maria

Polish men/women seem to travel quite a bit and seem to very much into hiking. They have always been very nice. A lot of Poles I have met abroad have been expats.

–6–

Do you know any Polish word or dish?

Melisa

Vodka! – ha, ha… I never tried any Polish dish and never learned Polish words, is too difficult for the Spanish tongue to pronounce those words. 🙂

Walid

I can speak and understand Polish language. I know a lot of words and sentences. and i can read „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz” and „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. 😀
In terms of dishes, as I have a Polish family for sure i know a lot of different dishes and I can confirm that traditional Polish cuisine is a real calories bomb, but once you try it, you will not be able to resist the temptation. I know rosół and pierogi and stuffed cabbage rolls (gołąbki), Polish crepes (naleśniki), pasta with cabbage and forest mushrooms (łazanki), herring in oil and onion (śledź).

Kārlis

Flaczki (ang. tripe soup), żurek (ang. fermented rye soup), Żywiec (red. popular Polish beer), uroda (ang. beauty), uwaga (ang. cation), den dobrij (pol. dzień dobry, ang. good morning), restauracja (ang. restaurant), samochody (ang. cars), wypadki (ang. accidents), złoty (red. Polish currency), rok (ang. year), lotnicze (red. from Polish airlines LOT), kraj (ang. country), gazeta (ang. newspaper), dziękuje (ang. thank you) – and probably lot more.

Zeeshan

No.

Emerson

The Polish lady calls our dog „malutka” (red. „little one”) as a pet name. I think it’s because our dog pulls a lot. 😊

Lei

I know a number of bad words. Could not spell, but can speak out loudly if necessary.

Maria

Northern Ohio has a huge Polish influence. Their specialty is pierogi. They have a Polish festival too.

Read also more what foreigners think about Poland and Poles:

Komentarze

18 odpowiedzi

 1. Szacun za dwujęzyczny wpis! Choć i tak większość rozmów była po angielsku, więc nie było pewno tak trudno.

  Jeśli zachowałeś maksymalnie wiernie odpowiedzi respondentów to uwielbiam lakoniczne, proste wypowiedzi Łotysza, które bardzo odzwierciedlają ich mentalność i usposobienie, jakie pamiętam 🙂

  1. Z Łotyszami (i jednym Estończykiem) spędziliśmy trochę czasu i dużo rozmawialiśmy w Korytarzu Wachańskim. Otwarci, życzliwi i szczerzy ludzie. To byli ludzie gór, więc dużo mieliśmy wspólnego.. 🙂

 2. Super pomysł na wpis! Czemu wszyscy wódkę i brzydkie słowa zawsze podłapują? :p nasi japońscy przyjaciele jeszcze „na zdrowie” znają Haha i wszyscy tez Chopina i Marie Sklodowska- Curie…

  1. Co ciekawe, nasza laureatka dwóch nagród Nobla raczej kojarzona jest z nazwiskiem męża. Mało kto używa za granicą podwójnego nazwiska Skłodowska-Curie. Pewnie trudno wymówić i zapamiętać. 🙂

 3. Zdziwiło mnie, że tyle wiedzą o Polsce i Polakach. Zdaje mi się, że co najmniej o połowie krajów (z których pochodzą Twoi rozmówcy) przeciętny Polak nie jest w stanie tyle powiedzieć. 🙂

  1. Tak, tak… też mam takie wrażenie. Muszę przyznać, że dużo się sam dowiedziałem o krajach, skąd pochodzą nasi rozmówcy. Na przykład wczoraj z Zeeshan miałem długą rozmowę o sytuacji politycznej, militarnej i społecznej w Pakistanie. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

 4. Jeżdżąc po Bałkanach i rozmawiając ze spotkanymi tam ludźmi na temat Polski, zwykle słyszę:
  – Polska to Jan Paweł II, Lewandowski i Lech Wałęsa (kolejność dowolna, ale ostatnio Lewandowski wymieniany jest częściej)
  – Polacy piją dużo, ale nie mają kultury picia (no bo jak można wypić kieliszek rakii na raz?)
  – Polaków jest wszędzie dużo (mieszkańcy wielu, bałkańskich krajów jakoś nie kojarzą, że Polska to naprawdę duży kraj i nas Polaków jest sporo, a do tego ostatnio lubimy więcej podróżować).

 5. Byłam ciekawa co o Polsce powie Australijczyk. Jak oglądam poranne wiadomości w Australii to raz na jakiś czas mówią coś o kraju. Ostatnio w programie śniadaniowiowym przedstawili różne kultury, w tym polską. Były tance, tradycyjne stroje i picie wódki

 6. Świetny tekst, fajnie, że jest też wersja angielska. „Wydaje mi się, że znaczenie Polski w Europie można porównać do Chin na świecie.” mocne słowa, ale w sumie to miłe 🙂 Ogólnie to mają dość różne skojarzenia Twoi rozmówcy, co też jest bardzo ciekawe…

  1. Myślę, że zależy, jak na to spojrzeć. Moje pierwsze skojarzenie było, że Polska jest zapleczem produkcyjnym dla Europy ze względu na tanią siłę roboczą. Jest to z pewnością zaleta z ekonomicznego punktu widzenia. Takie koncerny jak ABB lub VW produkują w Polsce i sprzedają na cały świat. Jednakże pokazuje też, że nadal się rozwijamy i gonimy gospodarczo Zachód. Co sądzisz?

 7. Bardzo ciekawy tekst! Fajnie zobaczyc, co o Polsce sadza w innych krajach – wyglada na to, ze nie jest zle – troche polityki, ale tez sport i kultura 🙂 Ja dosc czesto ze znajomymi z USA rozmawiam na ten temat. Ostatnio oswiecilam ich, ze Joseph Conrad byl Polakiem 🙂

 8. W ogóle duża jest świadomość o Polsce na wschód od naszego kraju. Także wśród młodych pokoleń, co czasem zaskakiwało mnie w podróży. Moi zagraniczni znajomi przyjeżdżając do Polski dziwią się, że nie każdy pije tu wódkę i się nie zatacza. Jak to kiedyś powiedział jakiś spotkany przeze mnie turysta w Krakowie – turysta myśli, że w Polsce tylko się pije. Przyjeżdża, pije bo taniej niż na zachodzie i wyjeżdża z poczuciem, że Polska to faktycznie kraj wódką płynący. Tak jak z Polakami jadącymi koleją transyberyjską czy w ogóle płackartami. Na ogół imprezy tylko w wagonach z nimi 😉

  1. Jasna sprawa. Myślę, że stereotypami też warto się zmagać i edukować podczas naszych wojaży po świecie. Odnośnie kolei transsyberyjskiej to faktycznie pamiętam, że dużo imprezowaliśmy z lokalsami. Nieważne, czy to był Borys – weteran z wojny w Afganistanie, Sasza – budowniczy gazociągów na Kamczatce, czy Alosza – młody adept szkoły kolejowej. 😀

 9. Ciekawe zestawienie! Zawsze mnie ciekawi, których sławnych Polaków ludzie na świecie kojarzą. Z doświadczenia i obserwacji dopowiem, że Polacy w Australii mają dobrą opinię jako pracownicy i są lubiani 🙂

  1. Coś w tym jest. Odnoszę wrażenie, że Polacy są lepiej postrzegani przez ludzi z odległych części świata. Wtedy podejście jest bardziej neutralne niż w przypadku naszych najbliższych sąsiadów, gdzie wspólna historia nie zawsze była usłana kwiatami.

 10. Ja w Kanadzie często słyszałem, że na Polaków mówią „okeje”.

  Znajomi, którzy bywają w Europie mówią, że Polaków nazywają „OKEJE” od czarnej roboty. Sam osobiście też to słyszałem w Austrii, w Anglii, na Słowacji, w Niemczech.
  O co chodzi z tymi OKEJAMI. Otóż, co drugie słowo w wypowiedzi młodego Polaka (i nie tylko) to okej, okej, przeplatane słowem dokładnie. Np. w szkole ile jest 2+2? Kasia 4, pani mówi „okej” Kasiu, a ile jest 5+5? odpowiedź 10, pani okej, … 🙂
  Ja uczęszczałem do szkoły w Chicago. Moi koledzy czy koleżanki (Amerykanie) nic nie wiedzieli o Polsce (!). Gdzie leży(?)… może… w Rosji(?) brzmiała odpowiedź.
  We wspomnianej szkole w Chicago mówili, gdy była poprawna odpowiedź: dobrze, bardzo dobrze. Nikt nie mówił „okej”. O ile wiem z tej szkoły ”0K” to skrót od „zero zabitych”.

  Druga ważna sprawa to MY sami się poniżamy.
  Prosty przykład podając adres poczty elektronicznej, mówimy: np. Kowalski MAŁPA…, Nowak MAŁPA….
  Za Wikipedią: monkey (MAŁPA) nie spotykane w krajach anglojęzycznych przy podawaniu adresu poczty. Dlaczego?
  Wszyscy na zachodzie wiedzą i Polacy też, a Niemcy przypominają nam, że w roku 966 „zeszli Polacy z drzewa”.
  I wszyscy są szczęśliwi MAŁPA i MAŁPKA też.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *