Polska i Polacy w Oczach Obcokrajowców

Obcokrajowcy o Polakach (Wersja Polska)  Foreigners about Poles (English Version)

Chrzest Polski przyjął rodzące się państwo polskie w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej. Kilka stuleci później Polska weszła do Unii Europejskiej i – jak to śpiewają niemieccy ojcowie techno – Europa Endloss, Europa nieskończona i bez granic stworzyła Polakom możliwość migracji zarobkowej i edukacyjnej. Ponad dekadę „goniliśmy” tzw. Zachód, odnawiając infrastrukturę, reformując i poprawiając jakość życia. Studenci wyjeżdżają na Erasmusa, robotnicy za chlebem, a jeszcze inni z biletami tanich linii lotniczych licznie i dziarsko zasilają kolejki do Wersalu.

Jednocześnie Polska stała się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym zarówno pod względem turystycznym jak i ekonomicznym. Przechadzając się ulicami dużych miast coraz częściej słyszymy obcy język. Być może nasz nowy szef, pracownik lub kolega z pracy nazywa się Bryan albo Adrew. Jaki zatem wizerunek rodaka ukształtował się przez dwanaście lat obecności naszego kraju w Europie? Czy stereotypowy obraz Polaka? Jak nas widzą mieszkańcy Europy? Postanowiliśmy zapytać naszych przyjaciół jak postrzegają nasz kraj, co sądzą o ludziach, co ich urzekło a co zniechęciło.

Udo
🇩🇪 Niemcy

Inżynier mechanik mieszkający i pracujący w okolicach Hamburga. Polskę odwiedził w celach turystycznych. Przyjaźni się z Polakiem, z którym pracuje w tej samej firmie. Spędzał w towarzystwie Polaków nie jeden urlop.

Z reguły prowadzą podejrzane „interesy” takie jak złomowisko albo handel używanymi samochodami a czasami i obydwa jednocześnie.

Jakie są stereotypy Polaka i Polski w Twoim kraju?

Polacy są wszędzie. Słychać ich na ulicy, w restauracji. Łatwo ich rozpoznać, bo większość z nich wygląda jak typowy kierowca ciężarówki w ubraniach z lat 90-tych. Nie chciałbyś takiego spotkać po północy, a już na pewno prowokować go do bójki – na oko 100 kg i wroga mina nie zachęcają do bliższych kontaktów. Zawsze pojawiają się w dużych grupach. Z reguły prowadzą podejrzane „interesy” jak złomowisko albo handel używanymi samochodami (czasami obydwa jednocześnie). Wielu pracuje też przy zbiorach truskawek, chociaż większość ma wyższe wykształcenie. Mają opinię dobrych pracowników, bo potrafią pracować naprawdę ciężko. Większość nazwisk kończy się na „ynski”, może z wyjątkiem mojego polskiego kolegi o nietypowym, niemieckobrzmiącym nazwisku „Herbst” (niem. Jesień – przyp. autora). Polska bez wątpienia kojarzy mi się z braćmi Karczyńskimi. W Niemczech stereotyp Polaka umacnia serial komediowy “Der Popolski Show”.

Co myślisz o Polsce? Co w niej lubisz lub co Cię w niej dziwi?

Zadziwiające jest to, że jako jeden z najbogatszych krajów Nowej Unii nadal sporo odstaje gospodarczo od Niemiec. Co jeszcze mnie zastanawia? Jak Wy to robicie, że zachowujecie szczupłą sylwetkę, mimo takiej sycącej „babcinej” kuchni?

Co lubisz w Polakach a co Cię w nich irytuje?

Polacy są tradycyjni, a nawet konserwatywni. Rodzina jest najważniejsza, co wprowadza pewien dysonans w relacjach z obywatelami Europy Zachodniej. Sami są dość zamknięci, wręcz wrogo nastawieni do obcokrajowców, nietolerancyjni. Zamiast pracować w zespole, rywalizują między sobą, nawet jeśli realizują ten sam cel. Nie mniej jednak z reguły udaje im się znaleźć rozwiązanie dla trudnych problemów.

Co myślisz o polskich kobietach?

Uważam, że polskie kobiety są bardzo ładne.

Co myślisz o polskiej kuchni?

Uwielbiam pierogi, ogórki kiszone i grzyby.

Opisz Polskę/Polaków w kilku trzech słowach.

Konserwatywni, katolicy, buntownicy.

Aziz
🇪🇬 Egipt

Mieszka w Kopenhadze. Nigdy nie był w Polsce, ale ma polskich przyjaciół, których często gości i z którymi podróżuje.

Trudno znaleźć jedną wspólną cechę. Niemniej jednak zawsze mają refleksyjne podejście do życia, potrafią głęboko analizować sprawę – nigdy pobieżnie.

Jakie są stereotypy Polaka i Polski w Twoim kraju?

Nie istnieje stereotyp Polaka w Egipcie, być może dlatego, że historycznie nie mieliśmy zbyt wiele wspólnego, w przeciwieństwie do Niemiec czy Rosji. Jedyny stereotyp, jaki kojarzę dotyczy polskich kobiet – są podobno bardzo ładne.

Co myślisz o Polakach? Jakie masz z nimi doświadczenia. Co w nich cenisz, a co Cię irytuje?

Każdy z moich znajomych jest wyjątkowy na swój sposób i trudno znaleźć jedną wspólną cechę. Niemniej jednak zawsze mają refleksyjne podejście do życia, potrafią głęboko analizować sprawę – nigdy pobieżnie. Lubią podróżować i przebywać w naturze. Moja niewidoma znajoma nauczyła mnie jak patrzeć na świat, kiedy go nie widzisz, co również prowadzi do głębszej analizy rzeczywistości. Jak do tej pory nie doświadczyłem niczego irytującego ze strony Polaków.

Opisz Polskę/Polaków w kilku trzech słowach.

Towarzyscy, żądni przygód (Polacy), dzika przyroda (Polska).

Eleni
🇬🇷 Grecja

Młoda i pełna harmonii Pani inżynier, która żyje i pracuje w Kopenhadze. Nie zna wielu Polaków. Do tej pory dość blisko poznała tylko kilkoro. Była w Warszawie na łikendowy wypad, żeby choć trochę poznać kulturę i kraj, o którym słyszała wiele od znajomych.

Wybaczcie szczerość, ale wśród mężczyzn rozpowszechnił się stereotyp dotyczący polskich dziewcząt, że są podobno łatwe i puszczalskie.

Jakie są stereotypy Polaka i Polski w Twoim kraju?

Nie ma ich wiele, ale generalnie istnieje opinia, że w Polsce jest tanio, np. tania siła robocza. Wśród mężczyzn rozpowszechnił się stereotyp dotyczący polskich dziewcząt. Są podobno łatwe i puszczalskie (wybaczcie szczerość, ale ze swoich doświadczeń w środowisku międzynarodowym wiem, że tylko czasami jest to prawdą).

Co myślisz o Polsce? Co w niej lubisz lub co Cię w niej dziwi?

Polska to duży i spokojny kraj, ponieważ niewiele słychać o nich w mediach.

Co lubisz w Polakach a co Cię w nich irytuje?

Nie jestem pewna.

Co myślisz o polskich kobietach/mężczyznach?

Mężczyźni są bardzo spokojni – to mogłoby się trochę zmienić. Kobiety – wręcz przeciwnie. Moją uwagę zwrócił fakt, że kobiety bardzo dbają o swój wygląd.

Co myślisz o polskiej kuchni?

Bardzo lubię pierogi – różne smaki. Smakowały mi zupy i różnego rodzaju piwa. Lubię wódkę Soplicę o smaku orzechów laskowych.

Opisz Polskę/Polaków w kilku trzech słowach.

Spokój, pyszna kuchnia, tanio!

Niklas
🇩🇪 Niemcy

Posiada polskie korzenie i bywa w Polsce. Poza tym ma bardzo dużo znajomych Polaków, że którym nawet czasami rozmawia po polsku.

Moje ulubione danie to pierogi ruskie z podsmażoną cebulką i skwarkami na wierzchu oraz zrazy podawane z kluskami i polewane gęstym sosem. Boom! Nic tego nie przebije.

Jakie są stereotypy Polaka i Polski w Twoim kraju?

Ciężko pracują cały czas. Zawsze poszukują okazji poza swoją ojczyzną, stając się patriotami i tworząc społeczności. Ciężko ich pobić w piciu wódki.

Co myślisz o Polsce? Co w niej lubisz lub co Cię w niej dziwi?

Kocham Polskę. Ludzie są mili, krajobrazy piękne. Kraków jest jednym z moich ulubionych miejsc. Uwielbiają, jeśli potrafisz mówić choćby odrobinę po polsku. Otwierają się wtedy i można się z nimi świetnie bawić. W Polsce rośnie scena muzyki awangardowej ze świetnymi festiwalami muzyki alternatywnej jak OFF Festival, Unsound czy Assymetry. To jest coś, co naprawdę lubię i warto tego doświadczyć.

Co lubisz w Polakach a co Cię w nich irytuje?

Mówiąc o Polakach na emigracji muszę przyznać, że ich patriotyzm bywa nieco przytłaczający. Nieustannie narzekają na kraj, do którego wyemigrowali. Wszystko jest dla nich za drogie, wszystko nie tak, wszystko lepsze jest w Polsce etc., jednak nie na tyle, by do niej wrócić (-:,

Co myślisz o polskich kobietach?

Uwielbiam polskie dziewczyny. Nie miałbym nic przeciwko temu, by chodzić z jedną.

Co myślisz o polskiej kuchni?

Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej niedocenianych kuchni świata. Pierogi, kiełbasy, oscypki itd. Coś fantastycznego! Polska kuchnia jest bardzo zróżnicowana regionalnie. Moje ulubione danie to pierogi ruskie z podsmażoną cebulką i skwarkami na wierzchu oraz zrazy podawane z kluskami i polewane gęstym sosem. Boom! Nic tego nie przebije. Polska kuchnia jest genialna na poprawę nastroju.

Opisz Polskę/Polaków w kilku trzech słowach.

Trzy słowa/zwroty opisujące Polaków na emigracji:
– wielka gościnność
– nie odmawiają alkoholu
– oszczędni

Inés
🇪🇸 Hiszpania

Pochodzi z serca gorącej Hiszpanii. Młoda, gruntownie wykształcona mama, która ceni sobie szczerość i spontaniczność wśród ludzi.

Polacy piją dużo alkoholu. Są konserwatywnymi katolikami. Kobiety są trudne we współpracy, a mężczyźni oszukują.

Jakie są stereotypy Polaka i Polski w Twoim kraju?

W moim kraju nie ma zbyt wielu stereotypów o Polsce, ale generalnie w środowisku międzynarodowym istnieje kilka (co nie znaczy, że się z nimi zgadzam). Polacy piją dużo alkoholu. Są konserwatywnymi katolikami. Kobiety są trudne we współpracy, a mężczyźni oszukują. Polacy uwielbiają pieniądze, są skąpi i ciągle dążą do tego, by się wzbogacić.

Co myślisz o Polsce? Co w niej lubisz lub co Cię w niej dziwi?

Byłam tylko w Krakowie, więc mój obraz Polski jest niepełny, wybaczcie, jednak uważam, że to piękne miejsce.

Co lubisz w Polakach a co Cię w nich irytuje?

Według mnie mają tendencję do tworzenia grup złożonych tylko z Polaków, ale to chyba normalne wśród każdej narodowości.

Co myślisz o polskich kobietach i mężczyznach?

Ludzie, których znam, są naprawdę mili i życzliwi.

Co myślisz o polskiej kuchni?

Aaaay…, jeśli mam być szczera, to nie lubię polskiej kuchni. Gdy jej próbowałam, to nie uważałam, że jest jakaś wyjątkowa (wybaczcie!). Lubię jedynie placki ziemniaczane.

Opisz Polskę/Polaków w kilku trzech słowach.

– ciepli i mili
– trudno jest ich poznać dobrze, nieco hermetyczni
– doskonale się z nimi imprezuje

Elitsa
🇧🇬 Bułgaria

Studiowała i pracuje poza granicami swojego kraju. Dzięki temu ma szersze spojrzenie na niektóre aspekty społeczne we współczesnej Europie, szczególnie w środowisku międzynarodowym.

Uwielbiam atmosferę, ludzie byli absolutnie wspaniali, podobnie jedzenie, napoje, historia i miejsca, które odwiedziłam.

Jakie są stereotypy Polaka i Polski w Twoim kraju?

Mieszkam za granicą, więc dość często wchodzę w relacje z Polakami na emigracji. Często bywa, że stereotypy odbiegają znacznie od tego, czego doświadczam na co dzień. Nigdy nie miałam negatywnych doświadczeń związanych z Polakami. Nie sądzę, by była to kwestia narodowości, lecz osobowości. Niestety, niezależnie czy pochodzisz z Bułgarii, Rumunii, Litwy czy Polski, stereotyp jest ten sam – nie ma z Ciebie nic dobrego. Pozwolę sobie być innego zdania.

Co myślisz o Polsce? Co w niej lubisz lub co Cię w niej dziwi?

Uwielbiam Polskę. Odwiedziłam Kraków w lutym na pięć dni. Było przecudnie. Jest blisko mojego rodzinnego kraju, a jednak tak zupełnie inaczej i doświadczasz czegoś zupełnie nowego. Uwielbiam to. Kraków był absolutnie magiczny i miałam to szczęście, że moim osobistym przewodnikiem była przyjaciółka z Polski. To nie był mój ostatni raz w Krakowie. Na pewno tam wrócę.

Co lubisz w Polakach a co Cię w nich irytuje?

Uwielbiam atmosferę, ludzie byli absolutnie wspaniali, podobnie jedzenie, napoje, historia, miejsca, które odwiedziłam. Nie mam żadnych negatywnych doświadczeń, może poza jednym, kiedy zostałam oszukana przez kierowcę taksówki, chociaż to może zdarzyć się wszędzie. Raz oszukano mnie w Sofii, w mieście z którego pochodzę. To nic osobistego, źli ludzie zdarzają się wszędzie.

Co myślisz o polskich kobietach/mężczyznach?

Mają mentalność bliską bałkańskiej. Nigdy nie miałam z nikim złych doświadczeń, bo jest to raczej kwestia osobowości, nie mentalności. Dżentelmena znajdziesz wszędzie, tak samo jak wszędzie można trafić na „dupka”.

Co myślisz o polskiej kuchni?

Polska kuchnia jest dość bliska bułgarskiej, więc czułam się jak w domu. Absolutnie przepyszna. Próbowaliśmy wielu rzeczy. Próbowałam różnych smaków i nadal nie wiem, które z nich są moje ulubione. Mają takie zwane „ruskimi” z nadzieniem ziemniaków i twarogu. Są też takie nadziewane wieprzowiną albo duszoną kapustą. Próbowałam też czegoś zwanego „obwarzanek”, co bardzo skojarzyło mi się z domem, bo w Bułgarii mamy coś takiego, ale pod inną nazwą. Próbowałam także polskiej wódki, marynowanego śledzia (przepyszny!!!), zupy zwanej „żurek”, którego smak był intrygujący, ale dobry; również chleb ze smalcem oraz ciastko „kremówka”, ogórki kwaszone i kapusta z beczki. Spróbowałam chyba wszystkiego, jednak jeśli miałabym wybierać, to ruskie pierogi i obwarzanki, żurek i kremówka to moje typy. Mogłabym jedynie zrezygnować z wódki.

Opisz Polskę/Polaków w kilku trzech słowach.

Przyjaźni, ekscytujący, domowy.

Czy zgadzacie się z tym? Napiszcie poniżej w komentarzu, jakie jest wasze zdanie, o tym jak widzą nas za granicą. Co możemy zrobić, żeby ewentualnie poprawić wizerunek typowego Janusza?

Polskie dziewczyny słyną z urody, a polska kuchnia bywa ceniona przez większość zagranicznych gości. W szczególności popularnością cieszą się pierogi i polska kiełbasa, której nazwa w polskiej wersji weszła do języka angielskiego.

Przeczytaj jeszcze inne artykuły, gdzie rozmawiamy z obcokrajowcami o Polsce i o Polakach:

Baptism of Poland adopted politically and culturally the nascent Polish state in the circle of Latin Europe. A few centuries later, Poland joined European Union and – as sing German fathers of techno – Europe Endloss. Europe endless and without boundaries created Poles opportunities to labor migration and convenient education abroad. More than a decade Polish nation was “chasing” so-called West, renewing infrastructure, reforming and improving the quality of life. Students go on Erasmus exchange, workers for bread, and many others with flight tickets to supply the queue to the Louvre Museum.

At the same time, Poland has become increasingly attractive destination both for tourists and for economic investments. Nowadays strolling through the streets of big cities in Poland more often one can hear a foreign language. How, then, the image of European compatriot build by twelve years does look like? Is the stereotypical image of Poles still well embedded in our neighbors’ minds or something is changing? We decided to ask our friends how they perceive our country, what they think about people, with what are they captivated and with what discouraged.

Udo
🇩🇪 Germany

Mechanical engineer living and working around Hamburg. He visited Poland as a tourist. He has a good Polish fiend which whom he works in the same company. He spend often holidays in the company of Poles.

What still puzzles me? How do you do that keep slim figure, despite the filling “grandma’s” kitchen?

What are the stereotypes (if any) about Poland and Polish people in your country?

Poles are everywhere. You can hear them on the street, in a restaurant. It is easy to recognize them, because most of them look like a typical truck driver in the clothes from the ’90s. You would not want such a meeting after midnight, and certainly provoke him to fight – approximately 100 kg and a potential enemy of mine do not encourage closer contacts. Always they appear in large groups. As a rule, they lead suspect “business” such as a scrap yard or trader of used cars (sometimes both). Many also works at strawberries harvest, although most have higher education. They have a reputation for good employees, because they can work really hard. Most of the names ends with “ynski,” except maybe my Polish colleague of unusual, German-sounding name “Herbst” (pol. Jesień). Poland undoubtedly reminds me of brothers Karczyńskim. In Germany, the stereotype of the Pole strengthens comedy series entitled “Der Popolski Show”.

What do you think about Poland and what do you like (or surprise you) the most?

The amazing thing is that as one of the richest countries of the new European Union members still lags a lot economically behind Germany. What still puzzles me? How do you do that keep slim figure, despite the filling “grandma’s” kitchen?

What do you like the most and do you dislike (or irritates you) in Poles?

Poles are traditional, even conservative. Family is the most important, which introduces a certain dissonance in relations with the citizens of Western Europe. They are quite closed, even hostile to foreigners, intolerant. Instead of working in a team, they compete against each other, even if they pursue the same goal. Nevertheless, as a rule, they manage to find a solution to solve difficult problems.

What do you think about Polish women?

I think that Polish women are very nice and beautiful.

What do you think about Polish cuisine and do you have any favorite dishes, drinks or snacks?

I love the dumplings, pickled cucumbers and mushrooms.

And at the end if you could find three words describing shortly Poland and/or Polish people?

Conservative, Catholics, rebels.

Aziz
🇪🇬 Egypt

Lives in Copenhagen. He has never been to Poland yet but has Polish friends who met in Egypt as well in other places in Europe.

The only stereotype that I can recall will be that Polish girls are beautiful! Lol.

What are the stereotypes (if any) about Poland and Polish people in your country?

There is no specific stereotype in Egypt as the contact between Egyptians and Poles is not that big and we do not have common history (not like Russians or Germans for example). The only stereotype that I can recall will be that Polish girls are beautiful! Lol.

What do you think about Poland and what do you like the most?

I am surprised that the persons I met are very special in a way or another. Always having deep insight in matters and not just superficial ideas. The most common thing was that all love travelling so much. I learned a lot about the nature and from one blind friend about how to feel what is around even you are not seeing which allowed looking deeper into what is happening around. Nothing irritated me so far.

And at the end if you could find three words describing shortly Poland and/or Polish people?

Beautiful and wild nature (Poland), deep, outgoing and adventurous (Poles).

Eleni
🇬🇷 Greece

Young and full of harmony engineer woman who lives and works in Copenhagen. She does not know many Poles. She met only few until now. She was in Warsaw for a weekend trip to get to know the culture and the country about which she had heard a lot from friends.

Women on the other hand are not so quiet! I think that women take care of their appearance as well.

What are the stereotypes (if any) about Poland and Polish people in your country?

Not many! However, there is generally an idea that everything in Poland is cheap. Cheap labor work as well. There is actually also a rumor from men about Polish girls, that they are a bit slutty and easy (sorry for that, I know now through my international experience that it is only sometimes true!).

What do you think about Poland and what do you like the most?

I think that it is a big country and that it is generally quiet as a nation, as I do not hear much about Poland in the media.

What do you like the most and do you dislike (or irritates you) in Poles?

Not sure.

What do you think about Polish women/men?

Men are very quiet, that could change a bit! (-:, Women on the other hand are not so quiet! I think that women take care of their appearance as well.

What do you think about Polish cuisine and do you have any favorite dishes, drinks or snacks?

I like very much pierogi, many different flavors! The soups and beers are also nice. And of course Soplica hazelnut vodka!

And at the end if you could find three words describing shortly Poland and/or Polish people?

Quiet, lovely cuisine, cheap!

Inés
🇪🇸 Spain

She comes from the heart of hot Spain. Young, thoroughly educated mother who appreciates honesty and spontaneity among people.

Aaayyyy…, to be honest I do not like Polish food in general. When I tried it, I did not think it was particularly special (sorry!), but I like the potato pancakes.

What are the stereotypes about Poland and Polish people in your country?

There are not that many stereotypes about Poland in my country, but in general I think this are the common stereotypes among international community (it does mean I share them 😉
– they drink a lot of alcohol,
– really conservative and catholic,
– women are difficult and men are cheaters,
– they love money, they are stingy and always try to get money.

What do you think about Poland and what do you like the most?

I have only been in Krakow so I do not know much sorry but I think is a beautiful place.

What do you like the most and do you dislike in Poles?

I guess they have the tendency to create a group of only polish but I think is normal with every nationality.

What do you think about Polish women/men?

The people I know are really kind and nice.

What do you think about Polish cuisine and do you have any favorite dishes, drinks or snacks?

Aaayyyy…, to be honest I do not like Polish food in general. When I tried it, I did not think it was particularly special (sorry!), but I like the potato pancakes.

And at the end if you could find three words describing shortly Poland and/or Polish people?

Warm and kind, difficult to get to know well, a little bit hermetic, great party people.

Niklas
🇩🇪 Germany

He has Polish roots and visits Poland from time to time. Besides, he has many Polish friends with whom he even sometimes speaks in Polish.

Probably one of the most underrated cuisines in the world. Pierogi, kielbasas, oscypki, etc. fantastic!

What are the stereotypes about Poland and Polish people in your country?

Hard working at all time, always seeking opportunities outside their own country by being very patriotic and seeking for Polish communities abroad. Hard on the vodka.

What do you think about Poland and what do you like the most?

I love Poland. People are nice, landscape is beautiful, and Cracow is one of my absolute favorites. They really appreciate if you just speak a bit of Polish and then they completely open up and you can have big fun. Besides there is a growing underground/avangarde music scene in Poland with amazing festivals like the OFF, Unsound or Asymmetry. Great stuff and worth to explore.

What do you like the most and do you dislike in Poles?

Talking about expat Polish living in other countries: Their patriotism can be too much for me sometimes and they complain a lot about the country they live in. A lot… (-:, Everything is expensive and so on, everything is kind of better in Poland, but somehow apparently not good enough to move back.

What do you think about Polish women?

I love the girls. Would not mind to date one (-:,

What do you think about Polish cuisine and do you have any favorite dishes, drinks or snacks?

Probably one of the most underrated cuisines in the world. Pierogi, kielbasas, oscypki etc. fantastic! Also the regional variety from north to south and Silesia is great. My favorite dishes of all time is pierogi ruskie with glazed onion and bacon on top, and roulades with kluski and gravy on top. Boom! Nothing beats that. Amazing comfort food.

And at the end if you could find three words describing shortly Poland and/or Polish people?

Three words/expressions for polish expats: great hospitality, thrifty, not opposed to a drink.

Elitsa
🇧🇬 Bulgary

She studied and works outside her home country. As a result, she has a broader look at some of the social aspects in contemporary Europe, especially in an international environment.

I loved the atmosphere; the people were lovely, the food, the drinks, the history, and the places that I visited.

What are the stereotypes about Poland and Polish people in your country?

Since I have been living abroad, I actually interact with internationals on daily basis. Perhaps I am biased because I have several (some of them very good) Polish friends, but I have not had bad experiences of any kind. I think it depends more what kind of person are you rather than where do you come from. However, wherever you are from, e.g. Bulgaria, Romania, Lithuania or Poland, the stereotype is the same – you are up to no good.

What do you think about Poland and what do you like the most?

I loved Poland. I visited Kraków in February and although I was there for just 5 days, I was completely mesmerized. It is close a bit to my home but yet again, different enough so that you feel like you are experiencing something completely new. I love that. Kraków was magical and I was lucky enough to have one of my best friends, who happened to be Polish, as a personal guide. We had a blast and this is definitely not the last time I will be visiting Krakow or Poland.

What do you like the most and do you dislike in Poles?

I loved the atmosphere; the people were lovely, the food, the drinks, the history, and the places that I visited. I have nothing bad to say apart from the fact that a cab driver cheated me, but that happens everywhere. I have been cheated similarly in Sofia where I come from. This is not personal, bad people are everywhere.

What do you think about Polish men?

Hah, they really hit home, because they have the Balkan mentality. Noting bad to say, noting good to say either, I have not had any experience apart from friendly interactions but again – I feel like this really depends on how you have been raised more than where you are coming from. There are gentlemen everywhere and there are douches everywhere. I would like to believe that Polish guys know how to behave.

What do you think about Polish cuisine and do you have any favorite dishes, drinks or snacks?

The Polish cuisine is really close to the Bulgarian one, so I was feeling home again. Absolutely delicious!

We did taste quite a lot of things – the famous Polish pierogi, which are stuffed dumplings. They have different variations, we tried most of them and I cannot decide which one was my favorite. They have the “Russian” ones; they are with potato and cottage cheese. Then there are the ones with pork meat and the last ones are with cabbage and mushrooms. Truly delicious and I imagine a whole plate with them will be quite filling as well. We also tried something called “obwarzanki” which brought me right back home, because we have a very same thing in Bulgaria, it is just called a different way. We also had the opportunity to taste Polish vodka, pickled herring (delicious!), a soup called “zurek”, which tasted very interesting, but good, bread with some pork fat on top, a cake called “kremowka”, pickles and pickled cabbage and few more things. I ate a lot! Damn! I just had to try everything (-:, But if I had to pick – Russian pierogi, obwarzanki, zurek and kremowka. I can skip vodka.

And at the end if you could find three words describing shortly Poland and/or Polish people?

Friendly, exciting and homey.

And what do you think about Poland and Poles? Do you agree or disagree with some of the statement or opinions above? Feel free to drop a line in the comments below.

Read also more what foreigners think about Poland and Poles:

Komentarze

19 odpowiedzi

  1. Super artykuł! Dobrze wiedzieć, z wieloma opiniami się zgadzam (jako Polka). Kiedyś podczas długiej podróży po Ameryce Płd. spytałam nowych znajomych z różnych krajów co sądzą o Polakach i jednogłośnie stwierdzili, że „zbytnio przejmujemy się opinią innych”. Nie wypadliśmy tak źle na tle Francuzów, do których przypięta jest podobno łatka „nie lubiących się kąpać”:)

  2. A to ciekawe, co kraj to obyczaj i opinie. Gdziekolwiek jestem to nas Polaków lubią, odnoszą się z sympatią i są skorzy do pomocy. Chyba z nami nie jest tak źle 😉

  3. Strasznie fajnie, że to poczyniliście :). W sumie dość budujące jest, że pokrywa się to z opiniami obcokrajowców, których spotkałem podczas ostatniego roku podróżowania po świecie i którzy mieli styczność z Polską. Kraków przepiękny, pierogi pyszne, a ludzie życzliwi ;). Z resztą zawsze, kiedy rozmawiam o nas z obcokrajowcami, serce mi rośnie. I tylko zastanawiam się: czy my tu w kraju mamy spaczony obraz nas samych? Czy oni szczęście do spotykanych ludzi? A może po prostu padają ofiarą „efektu wakacji” i wszystko im się podoba? A już niezależnie od tego wszystkiego: buraki zdarzają się wszędzie.

  4. Ciekawy wpis. Niektórzy posługują się utartymi stereotypami, a niektórzy mają własne ciekawe spostrzeżenia. Niektóre pozytywne, niektóre nie. Nie da się tego uniknąć. Najważniejsze żeby nie ulegać utartym schematom, zwłaszcza jak nigdy nie miało się nawet do czynienia z ludźmi z danego kraju.

  5. Ciekawe zestawienie, a jednak wiele stereotypów się powtarza – że wódka, piękne dziewczyny, konserwatyści… Ja kiedyś pytałam moich kenijskich znajomych, z czym kojarzy im się Polska. Odpowiedź była w zasadzie ta sama u każdego: „Lewandowski” 😀

  6. Ciekawe zestawienie. Część wypowiedzi faktycznie potwierdziła stereotypowe postrzeganie Polaków przez inne nacje (dobra kuchnia, ładne dziewczyny, zamiłowanie do alkoholu i szemranych interesów). Ale fajne są te mniej oczywiste spostrzeżenia np. Egipcjanina Aziza.

  7. Ciekawy wywiad, chociaż nie ze wszystkim się mogę zgodzić. Polacy bardzo rodzinni? Wystarczy pojechać do Holandii, by przekonać się, co znaczy rodzina.
    Pozdrawiam 🙂

  8. A ja mam ciągle lekko pejoratywne spojrzenie na Polskę.Jestem po romanistyce,parę lat z przerwami przebywałem we Francji.Francuzi są specyficzni ,ale nigdzie nie widziałem tyle przysłowiowej prostolinijności co tutaj.Polski facet jest dosyć prosty w kwestiach seksualności,swojego ciała,ubioru.Bardziej wyrafinowane jednostki na c odzień zdarzają się dosyć rzadko.Kwestia kultury osobistej kuleje .Niektóre narody i ludzie ,którzy w nich żyją,mają dużą świadomość społeczną,bez względu na pochodzenie społeczne,czy wykształcenie.Ludzie się szanują nawzajem,są mili dla siebie.Wśród Polonii na zachodzie ciągle pokutuje powiedzenie”Polak jeśli ci nie zaszkodził ,to już ci pomógł”.Zastanawiam się czy my jesteśmy krajem dosyć prostolinijnych facetów (bo w sensie mentalnym bardzo dużo tutaj takiej lekkiej patologii),mimo ,że podobno tak wielu u nas magistrów.Z moich obserwacji ludzie tutaj są często bardzo wulgarni,hałaśliwi,kłótliwi. Mężczyźni myślą ,że muszą ze sobą konkurować,dlatego są dosyć agresywni w obyciu.Nie chce poniżać własnych rodaków,ale Polak myśli ciągle kategoriami mieć ,a nie być.Nie mamy kultury wynajmowania mieszkań(ceny zresztą zaporowe na zasoby).Ja nie wybrałbym tego miejsca na życie i ciągle mam wrażenie ,że życie tu to trochę marnowanie swoich szans życiowych.Nie chodzi w skrócie o hajs ,tylko o ścieranie się z tutejszą mentalnością,patologicznym systemem socjalnym ,słabą edukacją,służbą zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *