Jest w Tatrach coś takiego, co od pokoleń fascynuje Naród. Orla Perć uznawana jest zaś za jeden z najpiękniejszych szlaków w Tatrach. Góry niejednokrotnie stanowiły natchnienie dla poetów i malarzy, przez co przyczyniły się do powstania unikalnego dziedzictwa kulturowego. Także były i są miejscem ucieczki od szarej rzeczywistości, co szczególnie było odczuwalne było za czasów PRL. To właśnie Tatry kształtowały pokolenia wybitnych ludzi gór i stanowiły solidny fundament do rozwoju wybitnego w skali światowej polskiego himalaizmu.

Między niebem a ziemią zanurzony w ciszy,
nad Zawratu przełęczą dzień Twój Panie wisi ...

Grzegorz Walczak

Sam Jacek Kaczmarski mówił o Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego: „I zdałem sobie sprawę, że pisząc dla niego epitafium, mogę napisać taki fresk o Rosji, a w zasadzie o całym systemie„. W utworze jest to bardziej metaforyczne ukazanie wędrówki po ostrej grani jako „walka jednostki z siłami, które pragną ja zniszczyć„. Odwoływanie się do tematyki gór w literaturze stanowi swoisty hołd pokornego człowieka w kierunku majestatu gór.

Po grani! Po grani!
Nad przepaścią bez łańcuchów, bez wahania!

Jacek Kaczmarski

Orla Perć stanowiła nie lada wyzwanie, prawie że nieosiągalny cel, kiedy stawiałem swoje pierwsze kroki w Tatrach. Spoglądając z Hali Gąsienicowej w kierunku zacienionych i poszarpanych szczytów czułem, że przejście całej grani byłoby wielkim osiągnięciem. Kiedyś wstałem wcześnie rano, zabrałem mały plecak z wodą i wysokoenergetycznym pożywieniem i zrobiłem to, przeszedłem całą grań. Teraz Orla Perć nie jest już dla mnie celem, ale zapewne jeszcze kiedyś tam wrócę.

Tak już jest w życiu, że kiedy człowiek bardzo czegoś pragnie i długo na to czeka, to wyobraża sobie, że jak osiągnie swój cel - cały świat przewróci się do góry nogami. Kiedy w końcu ten moment przychodzi, okazuje się, że nic się nie zmieniło, wszystko jest po staremu, a radość nie jest znów taka ogromna. W marzeniach finał jest dużo istotniejszy. Dopiero kiedy go osiągamy, okazuje się, że w gruncie rzeczy ważniejsze jest, aby mieć cel niż żeby go osiągnąć.

Leszek Cichy

Rozmyślając o przyszłych projektach górskich wpadłem na pomysł, żeby przejrzeć archiwum zdjęć tatrzańskich. Postanowiłem odświeżyć stare panoramy, które powstały ze zdjęć z wyprawy w czerwcu 2008. Czekam na Wasze komentarze i opinie, który widok jest najciekawszy.

Zobacz także

Pomysłodawcą budowy Orlej Perci był Franciszek Henryk Nowicki, który 5 lutego 1901 wystosował list do Towarzystwa Tatrzańskiego z prośbą o wsparcie projektu wytyczenia szlaku od Wodogrzmotów Mickiewicza przez Wołoszyn, Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch i dalej do Zawratu. Tutaj szlak miał łączyć się z istniejącym już szlakiem na Świnicę, a dalej biegnąć przez Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy aż do Doliny Kościeliskiej[1].

[1] Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka Encyklopedia Tatrzańska. Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *