Rozmowa w PR4: Afganistan oczami Europejczyka

Drugi co do wysokości szczyt w górach Hindukusz. Położony na granicy między Pakistanem, a Afganistanem. Wspinaczka w najwyższe góry danego kraju to nie tylko zdobywanie szczytu, ale przede wszystkim poznawanie świata tak bardzo innego niż ten, który widzimy z perspektywy kamer i odbiorników telewizyjnych. Jak wygląda Afganistan oczami Europejczyka? Łukasz Kocewiak, założyciel* bloga Kartka z Podróży o swojej wyprawie w najwyższe góry Afganistanu opowiada naszej reporterce Justynie Tylczyńskiej.

Spotkaliśmy się z Justyną, żeby porozmawiać o wyprawie do Afganistanu oraz na najwyższy szczyt w Korytarzu Wachańskim – Noszak. Czy wiecie, gdzie znajduje się Korytarz Wachański? Czy ciekawi Was, jak zorganizować wyprawę na Noszak? O tym wszystkim posłuchajcie w audycji Czat Czwórki, którą prowadzi Piotr Firan.

Odnośnik do audycji na stronie Polskiego Radia (wejdź »)

Poza tym, czy pamiętacie, że pojechała w Hindukusz z nami również Świnka Peppa – ulubiona maskotka Ingi? Mała Inga Figurka dzielnie walczy z rdzeniowym zanikiem mięśni – SMA. Dobre wieści! Nie tak dawno na rynek został wprowadzony lek dla chorych na SMA. Aktualnie terapia stanowi bardzo duży wydatek dla większości dotkniętych SMA szkrabów. Miejmy nadzieję, że w Polsce jak najprędzej pojawi się skuteczna terapia i choroba stanie się przeszłością.

Poczytaj na blogu więcej o wyprawie na Noszak w Afganistanie

Komentarze

9 odpowiedzi

 1. W radiowej Czwórce zawsze są fajne rozmowy na temat podróży. Sama byłam tam dwa razy, by opowiedzieć o Bałkanach i świetnie to wspominam 🙂

  1. Dokładnie: zawsze w czwórce są ciekawe rozmowy podróżnicze. Dlatego mam szlaban na słuchania jej w pracy. Zamiast pracować zazwyczaj nastawiam uszu i słucham 🙂

   1. I jak tu się nie zgodzić? Bardzo sympatycznie to wszystko razem złożyli. Nie miałem pojęcia wcześniej o sondzie ulicznej. Dobrze się wszystko wkomponowało w całość. (-:,

  1. Hej!

   Wszystko było dość spontanicznie, jak to się u mnie mawiało: „sobotnim sztychem na niedzielny targ”, więc brakło czasu na przygotowania. Na pewno następnym razem postaram się przygotować pytania i wypunktować sobie najważniejsze fakty, o których warto wspomnieć podczas rozmowy, na kartce.

   Rozmawialiśmy z Justyną już dość dawno temu, chyba jeszcze w zeszłym roku, więc teraz już dokładnie nie pamiętam. Na pewno materiał został potem trochę przerobiony, bo nie ma nic o ismailitach, o których wtedy na pewno wspominałem. Ogólnie wydaje mi się, że w mediach się raczej niechętnie rozmawia o różnicach kulturowych wynikających z religii.

   Podoba Ci się? Czegoś nowego się dowiedziałeś?
   — Ł.

   1. Spotkał mnie dzisiaj zbieg okoliczności. Czytałem National Geographic, gdzie był artykuł o Wachanach z Pakistanu. Piękne zdjęcia i ciekawe relacje o tamtejszej ludności. A potem do mnie doszło, że przecież Ty tam byłeś, tylko zaraz za miedzą, po drugiej stronie granicy:) Więc dodatkowo rozszerzyłem pogląd i wiedzę na tereny, gdzie byłeś.

    Szkoda, że nie ma w nagraniu wszystkich Twoich wypowiedzi.

    Podoba mi się wywiad, ale ta muzyka w tle mi nie pasuje. Rozumiem, że ma dodawać tempa, ale mnie rozprasza, sprawia wrażenie, że czekam na jakąś akcję, wybuch, szok w audycji. A to po prostu rozmowa dwojga ludzi. Po co dodawać takie tła muzyczne? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *