X
Afganistan, relacje, Tadżykistan

Rozmowa w PR4: Afganistan oczami Europejczyka

16 września 2017 9

Drugi co do wysokości szczyt w górach Hindukusz. Położony na granicy między Pakistanem, a Afganistanem. Wspinaczka w najwyższe góry danego kraju to nie tylko zdobywanie szczytu, ale przede wszystkim poznawanie świata tak bardzo innego niż ten, który widzimy z perspektywy kamer i odbiorników telewizyjnych. Jak wygląda Afganistan oczami Europejczyka? Łukasz Kocewiak, założyciel* bloga Kartka z Podróży o swojej wyprawie w najwyższe góry Afganistanu opowiada naszej reporterce Justynie Tylczyńskiej.

Spotkaliśmy się z Justyną, żeby porozmawiać o wyprawie do Afganistanu oraz na najwyższy szczyt w Korytarzu Wachańskim – Noszak. Czy wiecie, gdzie znajduje się Korytarz Wachański? Czy ciekawi Was, jak zorganizować wyprawę na Noszak? O tym wszystkim posłuchajcie w audycji Czat Czwórki, którą prowadzi Piotr Firan.

Łukasz Kocewiak - Kartka z Podróży

Odnośnik do audycji na stronie Polskiego Radia (wejdź »)

Poza tym, czy pamiętacie, że pojechała w Hindukusz z nami również Świnka Peppa – ulubiona maskotka Ingi? Mała Inga Figurka dzielnie walczy z rdzeniowym zanikiem mięśni – SMA. Dobre wieści! Nie tak dawno na rynek został wprowadzony lek dla chorych na SMA. Aktualnie terapia stanowi bardzo duży wydatek dla większości dotkniętych SMA szkrabów. Miejmy nadzieję, że w Polsce jak najprędzej pojawi się skuteczna terapia i choroba stanie się przeszłością.

Poczytaj na blogu więcej o wyprawie na Noszak w Afganistanie.

* Na pomysł założenia bloga wpadła Patrycja (-:,

Łukasz Kocewiak - Polskie Radio Czwórka
2

Jest 9 komentarzy

 • Olka pisze:

  W radiowej Czwórce zawsze są fajne rozmowy na temat podróży. Sama byłam tam dwa razy, by opowiedzieć o Bałkanach i świetnie to wspominam 🙂

 • Krystian pisze:

  Super inicjatywa. Mega ciekawa i inspirująca podróż. Podziwiam 🙂 Na bieżąco śledzę Twoje poczynania i z niecierpliwością czekam na dalsze relacje!

 • KasiaN pisze:

  Niesamowita wyprawa i pięknie opowiedziane! Podziwiam i brawa za szczytne idee!

 • Pablo pisze:

  Mimo iż kierunek sam w sobie nigdy mnie nie interesował, to audycja bardzo ciekawa i przyjemnie się jej słuchało.

 • Jak przygotowywałeś się do tego wywiadu? Mówisz bardzo płynnie i profesjonalnie. Miałeś wcześniej pytania? 🙂

  • Łukasz | KzP pisze:

   Hej!

   Wszystko było dość spontanicznie, jak to się u mnie mawiało: „sobotnim sztychem na niedzielny targ”, więc brakło czasu na przygotowania. Na pewno następnym razem postaram się przygotować pytania i wypunktować sobie najważniejsze fakty, o których warto wspomnieć podczas rozmowy, na kartce.

   Rozmawialiśmy z Justyną już dość dawno temu, chyba jeszcze w zeszłym roku, więc teraz już dokładnie nie pamiętam. Na pewno materiał został potem trochę przerobiony, bo nie ma nic o ismailitach, o których wtedy na pewno wspominałem. Ogólnie wydaje mi się, że w mediach się raczej niechętnie rozmawia o różnicach kulturowych wynikających z religii.

   Podoba Ci się? Czegoś nowego się dowiedziałeś?
   — Ł.

   • Spotkał mnie dzisiaj zbieg okoliczności. Czytałem National Geographic, gdzie był artykuł o Wachanach z Pakistanu. Piękne zdjęcia i ciekawe relacje o tamtejszej ludności. A potem do mnie doszło, że przecież Ty tam byłeś, tylko zaraz za miedzą, po drugiej stronie granicy:) Więc dodatkowo rozszerzyłem pogląd i wiedzę na tereny, gdzie byłeś.

    Szkoda, że nie ma w nagraniu wszystkich Twoich wypowiedzi.

    Podoba mi się wywiad, ale ta muzyka w tle mi nie pasuje. Rozumiem, że ma dodawać tempa, ale mnie rozprasza, sprawia wrażenie, że czekam na jakąś akcję, wybuch, szok w audycji. A to po prostu rozmowa dwojga ludzi. Po co dodawać takie tła muzyczne? 🙂

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *