El Soplao – krasowe cuda

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Kiedy myślisz, że natura już nie może Cię niczym zaskoczyć, bo na własne oczy widziałeś skały wyglądające jak płyty chodnikowe, albo przedziwnie wygięte drzewa, trafiasz tu – do Jaskini El Soplao. Czym wyróżnia się spośród wielu innych?

El-Soplao-Kartkazpodrozy-01

El Soplao usytuowana jest w regionie Rionansa, Valdáliga i Herrerías, w Górach Arnero. Jest unikatowa ze względu na liczebność i rodzaj występujących tu nacieków skalnych zwanych heliktytami. Dlaczego są one tak niezwykłe? Otóż opierają się one podstawowemu prawu fizyki – grawitacji – i rozrastają się w przeróżne strony tworząc misternie tkaną sieć filigranowej formacji przypominającej koralowce.

Wejście do jaskini stanowi kompleks turystyczny z restauracją i sklepem. Modernistyczny budynek pokryty rdzą przypomina o pierwotnym wykorzystaniu terenu. Mezozoiczny skarb natury odkryty został bowiem zupełnie przypadkowo przez działających tu górników poszukujących rud żelaza. W zależności od potrzeb i kondycji obsługa turystyczna jaskini oferuje dwa warianty zwiedzania. Pierwszy to godzinny spacer połączony z audiowizualną prezentacją. Drugi wariant to około 3-godzinny spacer w głąb jaskini. Zwiedzający zostają wyposażeni w odzież speleologiczną i czołówki.

Najpiękniejsze okazy heliktytów znajdują się w galerii Opera (La Ópera) z sufitem utkanym drobniutkimi igiełkami rozrastających się we wszystkie strony świata. Okazjonalnie odbywają się tam koncerty ze względu na znakomitą akustykę. Ponadto zobaczyć można zdumiewające formy krasowe: galerie, stalaktyty, stalagmity o kształtach ludzkich sylwetek (Los Fantasmas), które działały na wyobraźnię górników – pierwszych odkrywców jaskini podczas eksploracji terenu w poszukiwaniu rud żelaza. El Soplao jest ponadto znakomitym dowodem poszanowania dla środowiska naturalnego. Górnicy starali się chronić jaskinię a ewentualne zniszczenia powstały w wyniku wstrząsów po detonacji ładunków wybuchowych.

Komentarze

6 odpowiedzi

  1. ten 3-godzinny spacer pewnie dużo bardziej by mi się spodobał – lubię, jak coś jest pokazane bardziej „od kuchni” (bo myślę, że w trakcie tego 3h wyjścia dużo bardziej doświadczamy jaskini, niż w ciągu tego 1h)

  2. Chyba nic tak nie zaskakuje jak natura. Piękne miejsce. Liczę odwiedzić w swoim życiu mnóstwo takich tajemniczych, misternych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *