El Soplao – krasowe cuda

Kiedy myślisz, że natura już nie może Cię niczym zaskoczyć, bo na własne oczy widziałeś skały wyglądające jak płyty chodnikowe, albo przedziwnie wygięte drzewa, trafiasz tu – do Jaskini El Soplao. Czym wyróżnia się spośród wielu innych?

El-Soplao-Kartkazpodrozy-01

El Soplao usytuowana jest w regionie Rionansa, Valdáliga i Herrerías, w Górach Arnero. Jest unikatowa ze względu na liczebność i rodzaj występujących tu nacieków skalnych zwanych heliktytami. Dlaczego są one tak niezwykłe? Otóż opierają się one podstawowemu prawu fizyki – grawitacji – i rozrastają się w przeróżne strony tworząc misternie tkaną sieć filigranowej formacji przypominającej koralowce.

Wejście do jaskini stanowi kompleks turystyczny z restauracją i sklepem. Modernistyczny budynek pokryty rdzą przypomina o pierwotnym wykorzystaniu terenu. Mezozoiczny skarb natury odkryty został bowiem zupełnie przypadkowo przez działających tu górników poszukujących rud żelaza. W zależności od potrzeb i kondycji obsługa turystyczna jaskini oferuje dwa warianty zwiedzania. Pierwszy to godzinny spacer połączony z audiowizualną prezentacją. Drugi wariant to około 3-godzinny spacer w głąb jaskini. Zwiedzający zostają wyposażeni w odzież speleologiczną i czołówki.

Najpiękniejsze okazy heliktytów znajdują się w galerii Opera (La Ópera) z sufitem utkanym drobniutkimi igiełkami rozrastających się we wszystkie strony świata. Okazjonalnie odbywają się tam koncerty ze względu na znakomitą akustykę. Ponadto zobaczyć można zdumiewające formy krasowe: galerie, stalaktyty, stalagmity o kształtach ludzkich sylwetek (Los Fantasmas), które działały na wyobraźnię górników – pierwszych odkrywców jaskini podczas eksploracji terenu w poszukiwaniu rud żelaza. El Soplao jest ponadto znakomitym dowodem poszanowania dla środowiska naturalnego. Górnicy starali się chronić jaskinię a ewentualne zniszczenia powstały w wyniku wstrząsów po detonacji ładunków wybuchowych.

Komentarze

6 odpowiedzi

  1. ten 3-godzinny spacer pewnie dużo bardziej by mi się spodobał – lubię, jak coś jest pokazane bardziej „od kuchni” (bo myślę, że w trakcie tego 3h wyjścia dużo bardziej doświadczamy jaskini, niż w ciągu tego 1h)

  2. Chyba nic tak nie zaskakuje jak natura. Piękne miejsce. Liczę odwiedzić w swoim życiu mnóstwo takich tajemniczych, misternych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *