Jezioro Bajkał – kilka praktycznych informacji

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Na skrót przez lód

Powierzchnia Bajkału zamarza na okres około 5 miesięcy (prawie pół roku!). W niektórych miejscach zamarzająca woda tworzy fantazyjne formy zwane nabryzgami. Grubość tafli lodowej sięga niekiedy 1.5 m. W czasach stalinowskich na Bajkale stawiano tory kolejowe skracając dystans kolei transsyberyjskiej. Dzisiaj na szczęście nikt nie ryzykuje podobnych praktyk. Czyżby ze strachu przed globalnym ociepleniem 😉 ?

Informacja

Informacja turystyczna w Irkucku znajduje się na obrzeżach centrum niedaleko dworca autobusowego na ulicy Декабрыйских Событий pod numerem 77. W budynku informacji znajduje się toaleta, darmowy dostęp do internetu oraz przemiła obsługa gotowa doradzić w języku angielskim. Język rosyjski jest bardzo, ale to bardzo pomocny przy załatwianiu różnych spraw. Znając przynajmniej w stopniu podstawowym rosyjski jesteśmy w stanie znacznie więcej doświadczyć tego lokalnego folkrolu podczas naszej podróży.

Informacja turystyczna w Irkucku i muzeum

Transport

Najszybciej na Olchon dostaniemy się prywatnym busem, który znajdziemy wzdłuż jednej z ulicy niedaleko dworca autobusowego w Irkucku.  Busy odjeżdżają od ok. 9 rano do 17-18. Takiego busa można sobie zawczasu zarezerwować i bez pośpiechu pozałatwiać wszystkie sprawy związane z wyjazdem na wyspę, zebrać trochę praktycznych informacji w Centrum Turystycznym, które w Irkucku jest doskonale zorganizowane, a jego pracownicy mówią w języku angielskim.

Inną opcją jest wykupienie miejsca w rejsowym autobusie. Trzeba pamiętać, że bilety na taki autobus w drodze powrotnej trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w weekendy. My omal nie spóźniliśmy się na pociąg ku Mongolii, bo okazało się, że pierwszy autobus, na który gnaliśmy po plaży z plecakami, jest cały zajęty.

Autobusy na wyspę Olchon odjeżdżają z dworca autobusowego (rus. aвтовокзал) na końcu ulicy Тимирязева . Cena za przejazd do wioski Chużir znajdującej się na środku wyspy wynosi 600 RUB. W cenę wliczony jest bagaż oraz przeprawa promem. Podróż trwa około 5-7 godzin w zależności od rodzaju samochodu, postojów na trasie, wyobraźni kierowcy oraz czasu oczekiwania na prom.

Co ciekawe, bilety autobusowe są wycinane ręcznie i drukowane na zużytym z jednej strony papierze. Z jednej strony jest to oszczędność materiałów, a z drugiej strata ludzkiego czasu przez brak automatyzacji. Można powiedzieć, że czas ludziom tam płynie wolniej i żyją bliżej natury.
Marszrutka do Hużiru

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *