Czy znacie audycję Śniadanie Mistrzów w RMF Classic, którą prowadzi Michał Matus? Kiedy byłem na Targach Książki w Krakowie, nie mogłem przegapić okazji, żeby spotkać się z Martą Kubalą, specjalistką od historii sztuki oraz miłośniczką sztuki współczesnej, i porozmawiać o wyprawie na Aconcaguę. W Redakcji pod Kopcem Kościuszki zawsze można liczyć na niezwykłą atmosferę i  moc pozytywnych wibracji. Rewelacyjnie się rozmawiało; tylko szkoda, że tak krótko.

Aconcagua to najwyższy szczyt półkuli południowej. W języku Indian nazwa góry oznacza Białego Strażnika. W grudniu dwa lata temu samotnie wszedłem na wierzchołek i swoją przygodę opisałem w książce „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika”. Książka została nagrodzona na gali MEDIATRAVEL w kategorii Książka Podróżnicza Roku. O zmaganiach z własnymi słabościami i niezwykłych górskich spotkaniach rozmawialiśmy z Martą właśnie w Śniadaniu Mistrzów. Posłuchajcie!

Całą rozmowę oraz więcej informacji możecie znaleźć na stronie RMF Classic (» tutaj). Poniżej też zamieszczam bezpośrednie odnośniki do plików dźwiękowych.

W czasie rozmowy przenosimy się z Martą do serca Andów, gdzie sprawdzamy smak patagońskiej wołowiny, którą popijamy winem z Mendozy, gdzie przy wspólnym yerba mate poznajemy wyjątkowych ludzi, w których żyłach płynie indiańska krew oraz gdzie słodkim dulce de leche rekompensujemy trudy surowego obozowego życia. Rozmawiamy też o książce „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika”, o relacji z solowej wyprawy na najwyższy szczyt południowej hemisfery; opowieści o wyzwaniu, ale bez nadęcia, z lekką narracją i z przymrużeniem oka.