X

Czerwiec 2015

fotorelacje, Nowa Zelandia
Trzęsienie ziemi na Nowej Zelandii
21 czerwca 2015 at 20:50 11
Podróże, ach te podróże... dla wielu synonim wolności i jeden ze sposobów na redukcję wydzielania kortyzolu - hormonu stresu. Czy jednak podróżowanie zawsze wiąże się z beztroską i wypoczynkiem? Skądże znowu. Niejednokrotnie może nas przyprawić o zawrót głowy lub gęsią skórkę. Jak do tej pory najbardziej traumatycznym doświadczeniem przeżytym przez nas wspólnie było trzęsienie ziemi w Christchurch, stolicy Wyspy Południowej. Tak dotkliwe przeżycie utwierdziło nas w przekonaniu prowadzenia tego bloga.
Kartka-z-Podrozy-Trzesienie-Ziemi-w-Christchurch-008

Baniaczek napoju, wszystko co potrzebne do przeżycia w plecak i ewakuacja w bezpieczne miejsce.

(więcej…)
Czytaj więcej
Gruzja, Islandia, Kirgistan, Mongolia, Nowa Zelandia, relacje, Rosja, Ukraina
Najdziwniejsze miejsce na biwak
12 czerwca 2015 at 08:25 8
Chyba wszystkim nam się przytrafiło kiedyś spędzić noc poza domem, gdzieś na łonie natury. Podróżując tu i tam po całym świecie wręcz konieczne jest mieć plan awaryjny na wypadek problemów z zakwaterowaniem. Dobrze w plecaku ze sobą nosić namiot lub chociaż przynajmniej ciepły śpiwór. Wtedy spanie pod gołym niebem jest już nie straszne. Poniżej zamieszczamy kilka najdziwniejszych miejsc odwiedzonych w trakcie podróży, gdzie musieliśmy (lub chcieliśmy) biwakować.

W kraterze wulkanu

Dzień zbliżał się ku końcowi i coraz wyraźniej dawało się odczuć gwałtownie spadającą temperaturę. Zapowiadała się mroźna noc. Po przemaszerowaniu kilku kilometrów wewnątrz krateru rozbiliśmy namiot w ostatnich promieniach zachodzącego słońca. Śnieg skrzypiał pod nogami podczas, gdy mróz nieprzyjemnie zamrażał wydzieliny z nosa i parę wodną na brodzie.
Ostanie rozgrzewające promienie zachodzącego słońca na Öræfajökull.

Ostanie rozgrzewające promienie zachodzącego słońca na Öræfajökull.

(więcej…)
Czytaj więcej
Dania, fotorelacje
W kołysanym przez fale kajaku…
7 czerwca 2015 at 12:29 8
Znaleźć chwilę i sposobność, żeby się zatrzymać i spojrzeć w siebie - nie jest łatwo. Zrozumieć, dlaczego jest się tu i teraz - jeszcze trudniej. Wszystko to wydaje się jeszcze bardziej odległe z perspektywy wyobrażenia świata w dziesięciu wymiarach. Wtedy kwestia przemijania i ulotności chwili, o którą człowiek tak usilnie walczy, wydaje się nieznacząca. Wystarczy już pięć (lub sześć) wymiarów, żeby zachwiać wyobrażenie naszej unikalności na przestrzeni dziejów. Kartka z Podróży - Kajaki w Danii (więcej…)
Czytaj więcej
Mongolia, relacje
Relacja z wyprawy na pustynię Gobi – Projekt Gobi 4×4
6 czerwca 2015 at 23:11 4
Czy są miejsca na Ziemi, które blokują wszelkie próby rozwoju życia? Wydawać by się mogło, że pustynia jest jednym z takich zakątków, gdzie chroniczny brak wody wyzbywa soczystych kolorów wszelkie przejawy roślinności a zawiany jakby wiatr bez opamiętania smaga nieprzystępne dla flory powierzchnie. Co ma na to wszystko powiedzieć efemeryczna dzika cebula (łac. Allium mongolicum), która być może już od wielu miesięcy czeka na choćby kroplę wody? A tak chciałaby, chociaż na kilka dni, ozdobić swoim fioletowym kwieciem ten martwy krajobraz. Ten na pozór obumarły krajobraz pustyni Gobi bardzo subtelnie tętni życiem. Rośliny, zwierzęta a nawet i wszędobylski na naszej planecie człowiek jakoś znaleźli sposób, żeby zasiedlić ten ekstremalny obszar, bez wątpienia jedno z najbardziej nieprzyjaznych do życia miejsc na globie. Trzeba pojechać, zobaczyć i poczuć, żeby zrozumieć, że i tutaj natura zatacza krąg życia.
Wybierając się na kilka dni na pustynię należy odpowiednio zadbać o stan techniczny naszego pojazdu. Najlepszy też jest taki, który można w każdych warunkach naprawić przy użyciu młotka.

Otwarte drzwi UAZa zapraszają wszystkich chętnych na wspólną podróż po pustyni Gobi. Wybierając się na kilka dni na pustynię należy odpowiednio zadbać o stan techniczny naszego pojazdu. Najlepszy też jest taki, który można w każdych warunkach naprawić przy użyciu młotka.

Relacja z podróży na pustynię Gobi:
  1. Dzień 1: Płonące Klify – Gobi 4×4 (czytaj)
  2. Dzień 2: Śpiewające Wydmy – Gobi 4×4 (czytaj)
  3. Dzień 3: Yolyn Am – Gobi 4×4 (czytaj)
Informacje praktyczne:
  1. Informacje praktyczne – Gobi 4×4 (czytaj)
Ciekawostki:
  1. Ilustrowany słowniczek mongolski (czytaj)
  2. Mongolia – Gobi 4×4 - film (czytaj)
  3. Dlaczego piasek śpiewa? (czytaj)
Czytaj więcej