X

Marzec 2014

ciekawostki, Mongolia, projekt transazja
Ilustrowany słowniczek mongolski
29 marca 2014 at 00:56 4
Prezentujemy subiektywny słowniczek pojęć mongolskich, które naszym skromnym zdaniem przedstawiają wiedzę w pigułce o tym fascynującym kraju. Informacje tutaj zawarte są subiektywnym spojrzeniem na ten kraj na bazie naszych doświadczeń z podróży. Ulan-Bataar-01 (więcej…)
Czytaj więcej
Mongolia, projekt transazja
Informacje praktyczne – Gobi 4×4
20 marca 2014 at 22:13 1

Jak się dostać do Dalanzadgad:

Autobusy do Dalanzadgad odjeżdżają z Ułan Bator dwa razy dziennie - o 8 i 16. W bilety należy wyposażyć się dzień wcześniej, bo liczba miejsc jest ograniczona. Busy są niewielkie - pomieszczą maksymalnie 30 turystów. Bilety można nabyć przy dworcu kolejowym, w budynku po lewej od wejścia głównego, na pierwszym piętrze; albo też dostępne są na dworcu autobusowym Bayanzurgh Awtowagzal. Cena biletu to 27500 MNT. Dobrze jest wykupić bilet z wyprzedzeniem, bo są sprzedawane z miejscówkami, a zainteresowanie jest duże. Autobus jedzie ponad 12 godzin i ma około 4 postojów. Trzeba pamiętać, że droga do Dalanzadgad częściowo jest drogą nieutwardzoną co znacznie zmniejsza komfort jazdy.
Gdzieś między Ułan Bator a Dalanzadgad.

Odpoczynek w jednym z miast na trasie gdzieś pośrodku pustkowia.

(więcej…)
Czytaj więcej
Mongolia, poradnik, projekt transazja
Przejazd Nauszki – Ułan Bator – Informacje praktyczne
20 marca 2014 at 19:19 0
Wariant pociągiem (trasa transsyberyjska): Nauszki - Ułan Bator Bilet do Nauszek można zakupić w kasach na terenie całej Rosji lub w internecie (www.rzu.ru) i kosztuje 1300 RUB w klasie plackartny. W Nauszkach można zakupić bilet na pociąg wiozący przez granicę lub autobusowy do samochodowego przejścia granicznego (60 RUB). Pomimo wolnych miejsc w pociągu do Ułan Bator nie zawsze można zakupić bilet w kasach z wyprzedzeniem. W Moskwie wielokrotnie byliśmy oddelegowani przez kasjerkę z niejasną instrukcją zakupu biletu w Nauszkach. DSC04606 (więcej…)
Czytaj więcej
fotorelacje, Mongolia, projekt transazja
Mongolia – Gobi 4×4 (film)
15 marca 2014 at 01:05 2
Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie natura jest szczególnie nieprzychylna człowiekowi. Gdzie bezkresne pustkowia rozpościerają się aż po horyzont, gdzie lekko zwiędła trawa na rozległych stepach, zwietrzałe łańcuchy górskie i masywne wydmy nie zachęcają nawet wszelkiego stworzenia pełzającego do zapuszczania się w te okolice.Jak w takim razie człowiek jest w stanie przetrwać i żyć w takich warunkach? W miejscu, gdzie czas płynie bardzo leniwie. Zanika poczucie czasu i przestrzeni, a jedynym wyznacznikiem przemijania dostrzegalnym przez szybko i namiętnie żyjących ludzi jest zmiana położenia i długości cienia, jaki rzucają tu i ówdzie chaotycznie rozrzucone kamienie.
Projekt-Azja-2013-Bayanzag_011

Bez chwili wahania postanowiliśmy zapuścić się do samego serca tego pustkowia i poczuć w nozdrzach rozpalone słońcem pustynne powietrze.

(więcej…)
Czytaj więcej
fotorelacje, Islandia
Islandia – Wspinaczka w lodzie (film)
9 marca 2014 at 08:27 2
Islandia pokryta jest różnorodnymi formami lodowymi. Bardzo uproszczając, jest wręcz wielką bryłą na pozór niezmiennego lodu, który niespostrzeżenie porusza się i pęka w swojej wewnętrznej strukturze. Niezależnie od pory roku ta mozaika odcieni szarego, błękitu jak i subtelna gra światła przyciąga fotografów z całego świata. Czy jednak tylko? Przyciąga również zapaleńców z naostrzonymi rakami i zębatymi dziabami. Co się jednak stanie, kiedy pasja fotografii połączy się z zamiłowaniem do wspinaczki? Zobaczcie sami...
Wspinaczka w lodzie wymaga dokładności i precyzji, a dziaba jest przedłużeniem ręki.

Wspinaczka w lodzie wymaga dokładności i precyzji, a dziaba jest przedłużeniem ręki.

(więcej…)
Czytaj więcej
Mongolia, projekt transazja, relacje
Yolyn Am – Gobi 4×4
3 marca 2014 at 16:08 0
Ostatniego dnia dystans do pokonania niewielki, ale w ciężkim terenie. Pięć godzin jazdy po wyboistym bezdrożu i będziemy na miejscu. Z niepokojem wsłuchujemy się w każdy szczęk pod kołami, każde skrzypnięcie podwozia. Wzywam świętego Krzysztofa i inne buddyjskie bóstwa, aby miały nasz pojazd w swojej opiece. I mają... bo jeszcze tego samego dnia docieramy na kolejny nocleg.
Właśnie nie klimatyzowana Toyota Land Cruiser a UAZ potrafi dostarczyć niezapomnianych wrażeń z podróży po bezkresach pustyni Gobi.

Jedwabne rzemyki przydymionych spojrzeń UAZa - z pozdrowieniami dla H. Badera.

(więcej…)
Czytaj więcej